Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a trojitě ultrafialové Slunce

Uznání: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams; Digital Composition: Peter L. Dove

V minulém roce nastalo neobvyklé zatmění Slunce. Slunce obyčejně zakrývá pozemský Měsíc. V červnu minulého roku ovšem přišla na řadu planeta Venuše. Podobně jako u zatmění Slunce Měsícem se i fáze Venuše stále ztenčuje do srpku, jak se postupně zdánlivě blíží ke Slunci. Nakonec je v dokonalém zákrytu a fáze Venuše klesá na nulu. Tmavá skvrna Venuše přechází před mateřskou hvězdou. Tato situace by mohla být technicky označena jako prstencové zatmění Venuší s neobvykle velkým ohňovým prstencem. Slunce bylo na snímku nahoře při zákrytu zobrazeno ve třech barvách ultrafialového světla družicí SDO (Solar Dynamics Observatory), přičemž tmavá oblast vpravo odpovídá koronální díře. O pár hodin později Venuše pokračovala na své dráze a zase se objevila nepatrná fáze srpku. Příští zatmění Slunce Venuší nastane v roce 2117.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »