Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky a polární záře nad Skotskem

Uznání: Maciej Winiarczyk; Music: Jolanta Galka-Kurkowska

Proč by měla obloha i po západu stále svítit? Kromě hvězd a pásu naší Mléčné dráhy může obloha zářit, protože obsahuje buď perleťová oblaka nebo polární záře. Oba jevy jsou vzácné, ale na zrychleném videu nahoře pořízeném nad Caithness ve Skotsku ve Velkém Británii během jediné noci tento měsíc jsou vidět společně. Perleťová mračna byla poprvé povšimnuta v roce 1885, mnohá korelují s atmosférickými stopami meteorů, i když podrobnosti a původ těch dalších zůstává předmětem výzkumu. Jasná meandrující vlákna ledových krystalů, která odrážejí sluneční světlo, jsou nejvyššími mračny v zemské atmosféře. Video nahoře zachytilo nejen různá perleťová mračna, ale také změny jejich struktury v průběhu minut. Nižší mraky se typicky jeví tmavší nebo se rychle pohybují. Zhruba v polovině videa se k mrakům přidává polární záře. Čas od času jsou zároveň vidět nízká mračna, perleťová mračna a polární záře, každá tančí nezávisle svoje tance, a jednou, podívejte se, když to najdete, dokonce rotují kolem pozadí s Velkým vozem.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Noční svítící oblaka, Polární záře, Led, Video


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »