Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky a polární záře nad Skotskem

Uznání: Maciej Winiarczyk; Music: Jolanta Galka-Kurkowska

Proč by měla obloha i po západu stále svítit? Kromě hvězd a pásu naší Mléčné dráhy může obloha zářit, protože obsahuje buď perleťová oblaka nebo polární záře. Oba jevy jsou vzácné, ale na zrychleném videu nahoře pořízeném nad Caithness ve Skotsku ve Velkém Británii během jediné noci tento měsíc jsou vidět společně. Perleťová mračna byla poprvé povšimnuta v roce 1885, mnohá korelují s atmosférickými stopami meteorů, i když podrobnosti a původ těch dalších zůstává předmětem výzkumu. Jasná meandrující vlákna ledových krystalů, která odrážejí sluneční světlo, jsou nejvyššími mračny v zemské atmosféře. Video nahoře zachytilo nejen různá perleťová mračna, ale také změny jejich struktury v průběhu minut. Nižší mraky se typicky jeví tmavší nebo se rychle pohybují. Zhruba v polovině videa se k mrakům přidává polární záře. Čas od času jsou zároveň vidět nízká mračna, perleťová mračna a polární záře, každá tančí nezávisle svoje tance, a jednou, podívejte se, když to najdete, dokonce rotují kolem pozadí s Velkým vozem.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Noční svítící oblaka, Polární záře, Led, Video


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »