Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Před 4 miliardami let: Zbitá Země

Uznání ilustrace: Simone Marchi (SwRI), SSERVI, NASA

Na Zemi nebylo bezpečného místa. Před 4 miliardami let, v nejstarším eonu Hadaiku, byla naše Sluneční soustava nebezpečnou střelnicí velkých balvanů a kusů ledu. Nedávné zkoumání údajů o bombardování Měsíce a Země ukazuje, že celý povrch Země byl postupně rozvrácen, tak se skryla dávná geologická historie naší zeměkoule a vznikl zbitý svět bez žádných pozůstatků dřívějších zemských útvarů. Takový déšť devastace způsobil přežití jakéhokoliv života velice obtížné, i když bakterie by mohly vysoké teploty vydržet, takže měly nejlepší šance ze všech. Oceány, které by v tomto období vznikly by se po zvlášť těžkých impaktech vyvařily, aby se vzápětí znovu objevily. Umělecká ilustrace nahoře líčí, jak by mohla Země v této epoše vypadat, s denní stranou posetou kruhovými impaktními útvary a s toky žhavé lávy, které jsou vidět v noci. O miliardu let později v klidnější Sluneční soustavě vznikl první pozemský superkontinent.

Štítky: Země, Asteroids, Impacts


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »