Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Před 4 miliardami let: Zbitá Země

Uznání ilustrace: Simone Marchi (SwRI), SSERVI, NASA

Na Zemi nebylo bezpečného místa. Před 4 miliardami let, v nejstarším eonu Hadaiku, byla naše Sluneční soustava nebezpečnou střelnicí velkých balvanů a kusů ledu. Nedávné zkoumání údajů o bombardování Měsíce a Země ukazuje, že celý povrch Země byl postupně rozvrácen, tak se skryla dávná geologická historie naší zeměkoule a vznikl zbitý svět bez žádných pozůstatků dřívějších zemských útvarů. Takový déšť devastace způsobil přežití jakéhokoliv života velice obtížné, i když bakterie by mohly vysoké teploty vydržet, takže měly nejlepší šance ze všech. Oceány, které by v tomto období vznikly by se po zvlášť těžkých impaktech vyvařily, aby se vzápětí znovu objevily. Umělecká ilustrace nahoře líčí, jak by mohla Země v této epoše vypadat, s denní stranou posetou kruhovými impaktními útvary a s toky žhavé lávy, které jsou vidět v noci. O miliardu let později v klidnější Sluneční soustavě vznikl první pozemský superkontinent.

Štítky: Země, Asteroids, Impacts


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »