Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Před 4 miliardami let: Zbitá Země

Uznání ilustrace: Simone Marchi (SwRI), SSERVI, NASA

Na Zemi nebylo bezpečného místa. Před 4 miliardami let, v nejstarším eonu Hadaiku, byla naše Sluneční soustava nebezpečnou střelnicí velkých balvanů a kusů ledu. Nedávné zkoumání údajů o bombardování Měsíce a Země ukazuje, že celý povrch Země byl postupně rozvrácen, tak se skryla dávná geologická historie naší zeměkoule a vznikl zbitý svět bez žádných pozůstatků dřívějších zemských útvarů. Takový déšť devastace způsobil přežití jakéhokoliv života velice obtížné, i když bakterie by mohly vysoké teploty vydržet, takže měly nejlepší šance ze všech. Oceány, které by v tomto období vznikly by se po zvlášť těžkých impaktech vyvařily, aby se vzápětí znovu objevily. Umělecká ilustrace nahoře líčí, jak by mohla Země v této epoše vypadat, s denní stranou posetou kruhovými impaktními útvary a s toky žhavé lávy, které jsou vidět v noci. O miliardu let později v klidnější Sluneční soustavě vznikl první pozemský superkontinent.

Štítky: Země, Asteroids, Impacts


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »