Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Před 4 miliardami let: Zbitá Země

Uznání ilustrace: Simone Marchi (SwRI), SSERVI, NASA

Na Zemi nebylo bezpečného místa. Před 4 miliardami let, v nejstarším eonu Hadaiku, byla naše Sluneční soustava nebezpečnou střelnicí velkých balvanů a kusů ledu. Nedávné zkoumání údajů o bombardování Měsíce a Země ukazuje, že celý povrch Země byl postupně rozvrácen, tak se skryla dávná geologická historie naší zeměkoule a vznikl zbitý svět bez žádných pozůstatků dřívějších zemských útvarů. Takový déšť devastace způsobil přežití jakéhokoliv života velice obtížné, i když bakterie by mohly vysoké teploty vydržet, takže měly nejlepší šance ze všech. Oceány, které by v tomto období vznikly by se po zvlášť těžkých impaktech vyvařily, aby se vzápětí znovu objevily. Umělecká ilustrace nahoře líčí, jak by mohla Země v této epoše vypadat, s denní stranou posetou kruhovými impaktními útvary a s toky žhavé lávy, které jsou vidět v noci. O miliardu let později v klidnější Sluneční soustavě vznikl první pozemský superkontinent.

Štítky: Země, Asteroids, Impacts


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »