Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny a chrlení na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč Enceladus chrlí led? Objev výtrysků, které chrlí vodní páru a led uskutečnila v roce 2005 družice Saturnu Cassini. Původ vody, která výtrysky napájí, ovšem zůstává předmětem výzkumu. Nejpravděpodobnější hypotéza říká, že zdroj může pocházet z podpovrchového moře, ovšem další hypotéza naznačuje, že může pouze odtávat led na stěnách hlubokých prasklin při slapovém namáhání a zahřívání měsíce. Na snímku nahoře je v popředí vidět vzorkovaný povrch Enceladu a v dálce je vidět řada výtrysků stoupajících z ledových zlomů. Tyto výtrysky jsou více patrné pod sluncem v úhlu a ve stínu noci. Nedávná studie stovek snímků gejzírů u jižního pólu Enceladu jako je tento, spolu s oblastními teplotními mapami ukazuje, že tyto výtrysky nejspíše pocházejí ze skrytého moře, což dává rostoucí možnost, že by tato zamrzlá koule mohla hostit život.

Astrofyzici: Prohlédněte si 850+ zdrojových kódů v knihovně astrofyzikálních zdrojových kódů

Štítky: Shadow, Enceladus, Plume


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »