Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny a chrlení na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč Enceladus chrlí led? Objev výtrysků, které chrlí vodní páru a led uskutečnila v roce 2005 družice Saturnu Cassini. Původ vody, která výtrysky napájí, ovšem zůstává předmětem výzkumu. Nejpravděpodobnější hypotéza říká, že zdroj může pocházet z podpovrchového moře, ovšem další hypotéza naznačuje, že může pouze odtávat led na stěnách hlubokých prasklin při slapovém namáhání a zahřívání měsíce. Na snímku nahoře je v popředí vidět vzorkovaný povrch Enceladu a v dálce je vidět řada výtrysků stoupajících z ledových zlomů. Tyto výtrysky jsou více patrné pod sluncem v úhlu a ve stínu noci. Nedávná studie stovek snímků gejzírů u jižního pólu Enceladu jako je tento, spolu s oblastními teplotními mapami ukazuje, že tyto výtrysky nejspíše pocházejí ze skrytého moře, což dává rostoucí možnost, že by tato zamrzlá koule mohla hostit život.

Astrofyzici: Prohlédněte si 850+ zdrojových kódů v knihovně astrofyzikálních zdrojových kódů

Štítky: Shadow, Enceladus, Plume


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »