Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhy na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Dýchají podpovrchové oceány tygřími pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? O dlouhých útvarech zvaných tygří pruhy je známo, že z vnitřku ledového měsíce chrlí led do vesmíru a vytvářejí nad jižním pólem tohoto měsíce mrak jemných částic a záhadný Saturnův prstenec E. Důkaz pro tuto hypotézu nyní přišel z kosmické sondy Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Na snímku nahoře je vidět ve vysokém rozlišení Enceladus při blízkém průletu. Neobvyklé útvary zvané tygří pruhy jsou vidět ve falešné modré barvě. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas, který má zhruba stejnou velikost, se jeví zcela mrtvý. Zcela nedávná analýza malých gravitačních odchylek poskytla nezávislý důkaz podpovrchových oceánů. Tento výzkum je zvlášť zajímavý proto, protože takové oceány by mohly být kandidáty na nositele života.

Štítky: Saturn, Voda, Enceladus


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »