Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Měsíc vzhledem ke slapově vázané synchronní rotaci ukazuje pozemšťanům vždycky jenom svoji dobře známou přivrácernou stranu. Z lunární orbity se nám ovšem může stát dobře známá i odvrácená strana Měsíce. Právě tato ostrá mozaika, složená ze snímků širokoúhlou kamerou družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), má střed na odvrácené straně. Je částí globální mozaiky z více než 15 000 snímků, pořízených mezi listopadem 2009 a únorem 2011, přičemž verze v nejvyšším rozlišení zobrazuje útvary v měřítku 100 m na pixel. Povrch odvrácené strany je překvapivě drsný a zbitý a vypadá zcela jinak, než přivrácená strana pokrytá hladkými tmavými měsíčními moři. Pravděpodobné vysvětlení spočívá ve skutečnosti, že kůra odvrácené strany je tlustší, takže činí pro roztavený materiál obtížnějším vytéct na povrch a zformovat hladké moře.

Štítky: Měsíc, Farside, LRO, Tidal, Synchronous rotation


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »