Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Měsíc vzhledem ke slapově vázané synchronní rotaci ukazuje pozemšťanům vždycky jenom svoji dobře známou přivrácernou stranu. Z lunární orbity se nám ovšem může stát dobře známá i odvrácená strana Měsíce. Právě tato ostrá mozaika, složená ze snímků širokoúhlou kamerou družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), má střed na odvrácené straně. Je částí globální mozaiky z více než 15 000 snímků, pořízených mezi listopadem 2009 a únorem 2011, přičemž verze v nejvyšším rozlišení zobrazuje útvary v měřítku 100 m na pixel. Povrch odvrácené strany je překvapivě drsný a zbitý a vypadá zcela jinak, než přivrácená strana pokrytá hladkými tmavými měsíčními moři. Pravděpodobné vysvětlení spočívá ve skutečnosti, že kůra odvrácené strany je tlustší, takže činí pro roztavený materiál obtížnějším vytéct na povrch a zformovat hladké moře.

Štítky: Měsíc, Farside, LRO, Tidal, Synchronous rotation


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »