Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Měsíc vzhledem ke slapově vázané synchronní rotaci ukazuje pozemšťanům vždycky jenom svoji dobře známou přivrácernou stranu. Z lunární orbity se nám ovšem může stát dobře známá i odvrácená strana Měsíce. Právě tato ostrá mozaika, složená ze snímků širokoúhlou kamerou družice LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), má střed na odvrácené straně. Je částí globální mozaiky z více než 15 000 snímků, pořízených mezi listopadem 2009 a únorem 2011, přičemž verze v nejvyšším rozlišení zobrazuje útvary v měřítku 100 m na pixel. Povrch odvrácené strany je překvapivě drsný a zbitý a vypadá zcela jinak, než přivrácená strana pokrytá hladkými tmavými měsíčními moři. Pravděpodobné vysvětlení spočívá ve skutečnosti, že kůra odvrácené strany je tlustší, takže činí pro roztavený materiál obtížnějším vytéct na povrch a zformovat hladké moře.

Štítky: Měsíc, Farside, LRO, Tidal, Synchronous rotation


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »