Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční zatmění z Měsíce

Uznání videa: NASA, Surveyor 3; Acknowledgement: Russell Sampson (ECSU)

Bylo už někdy pozorováno zatmění Slunce z Měsíce? Ano, poprvé v roce 1967 a možná zase příští týden. Sonda Surveyor 3 pořídila v roce 1967 tisíce širokoúhlých televizních snímků Země a některé z nich zachytily, jak se Země pohybuje před Sluncem. Několik těchto snímků bylo vyzvednuto z archívů NASA a zkompilováno do zrychleného videa nahoře. Ačkoliv jsou tyto snímky zrnité, tak je vidět, že atmosféra Země jasně láme sluneční světlo a předvádí efekt perel, když jsou určité dráhy zastíněny mraky. O dva roky později viděla v roce 1969 posádka Apolla 12 z první ruky jiné zatmění Slunce Zemí na své cestě zpět z Měsíce. Japonská kosmická sonda Kaguya pořídila v roce 2009 snímky podobného zatmění s vyšším rozlišením při svém pobytu na oběžné dráze Měsíce. Čínská sonda Chang'e 3 by včetně vozítka Yutu mohla být příští týden svědkem nového úplného zatmění Slunce Zemí z povrchu Měsíce. Tuto neobvyklou událost, která nastane 15. dubna, by mohla zároveň z lunární dráhy zachytit i sonda NASA LADEE. Stejná událost bude pro lidi na Zemi jistě pozorovatelná z dalšího úhlu jako úplné zatmění Měsíce.

Štítky: Měsíc, Surveyor 3, Sluneční zatmění, Animated gif


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »