Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu

Uznání: R. Villaverde, Hubble Legacy Archive, NASA

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná a blízká hvězdotvorná oblast, je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Na kompozitním hloubkovém snímku nahoře v přiřazených barvách, pořízeném Hubblovým kosmickým dalekohledem, jsou chuchvalce a pláty prachu a plynu zvlášť zřetelné. Velká mlhovina v Orionu je vidět i pouhým okem nedaleko snadno identifikovatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Kromě toho, že mlhovina Orion také hostí jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz, tak obsahuje i mnoho porodnic hvězd. Tyto porodnice hvězd obsahují hodně vodíku, žhavé mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vysokými rychlostmi vyvrhují materiál. Mlhovina v Orionu je též známá jako M42, zabírá asi 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Astrofyzici: Prohlédněte si 750+ zdrojových souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, M42, Mlhovina Orion


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »