Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu

Uznání: R. Villaverde, Hubble Legacy Archive, NASA

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná a blízká hvězdotvorná oblast, je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Na kompozitním hloubkovém snímku nahoře v přiřazených barvách, pořízeném Hubblovým kosmickým dalekohledem, jsou chuchvalce a pláty prachu a plynu zvlášť zřetelné. Velká mlhovina v Orionu je vidět i pouhým okem nedaleko snadno identifikovatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Kromě toho, že mlhovina Orion také hostí jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz, tak obsahuje i mnoho porodnic hvězd. Tyto porodnice hvězd obsahují hodně vodíku, žhavé mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vysokými rychlostmi vyvrhují materiál. Mlhovina v Orionu je též známá jako M42, zabírá asi 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Astrofyzici: Prohlédněte si 750+ zdrojových souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, M42, Mlhovina Orion


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »