Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu

Uznání: R. Villaverde, Hubble Legacy Archive, NASA

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná a blízká hvězdotvorná oblast, je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Na kompozitním hloubkovém snímku nahoře v přiřazených barvách, pořízeném Hubblovým kosmickým dalekohledem, jsou chuchvalce a pláty prachu a plynu zvlášť zřetelné. Velká mlhovina v Orionu je vidět i pouhým okem nedaleko snadno identifikovatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Kromě toho, že mlhovina Orion také hostí jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz, tak obsahuje i mnoho porodnic hvězd. Tyto porodnice hvězd obsahují hodně vodíku, žhavé mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vysokými rychlostmi vyvrhují materiál. Mlhovina v Orionu je též známá jako M42, zabírá asi 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Astrofyzici: Prohlédněte si 750+ zdrojových souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, M42, Mlhovina Orion


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »