Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu

Uznání: R. Villaverde, Hubble Legacy Archive, NASA

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná a blízká hvězdotvorná oblast, je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Na kompozitním hloubkovém snímku nahoře v přiřazených barvách, pořízeném Hubblovým kosmickým dalekohledem, jsou chuchvalce a pláty prachu a plynu zvlášť zřetelné. Velká mlhovina v Orionu je vidět i pouhým okem nedaleko snadno identifikovatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Kromě toho, že mlhovina Orion také hostí jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz, tak obsahuje i mnoho porodnic hvězd. Tyto porodnice hvězd obsahují hodně vodíku, žhavé mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vysokými rychlostmi vyvrhují materiál. Mlhovina v Orionu je též známá jako M42, zabírá asi 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Astrofyzici: Prohlédněte si 750+ zdrojových souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, M42, Mlhovina Orion


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »