Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva prstence u asteroidu Chariklo

Uznání ilustračního videa: Lucie Maquet, Observatoire de Paris, LESIA

Asteroidy mohou mít prstence. Před dvěma týdny byl oznámen překvapivý objev přinejmenším dvou prstenců u vzdáleného asteroidu 10199 Chariklo. Chariklo má průměr asi 250 kilometrů, což ho činí největším ze změřených asteroidů - kentaurů a zároveň je nejmenším známým objektem s prstenci. Třída planetek - kentaurů obíhá Slunce mezi Saturnem a Uranem. Video nahoře je uměleckou ilustrací, jak byly prstence objeveny. Když Chariklo přecházel v roce 2013 před slabou hvězdou, tak se objevily nečekané a symetrické poklesy jasnosti hvězdy, které tak odhalily prstence. Planetární astronomové nyní provádí počítačové simulace, které zkoumají, jak mohla tato nečekaná soustava prstenců kolem Chariklo vzniknout, jakto že přežila a vzhledem k malé hmotnosti asteroidu a blízkým průchodům dalších asteroidů a planety Uranu, jak dlouho asi vydrží.

Štítky: Prstence, Asteroid, Video, Chariklo


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »