Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva prstence u asteroidu Chariklo

Uznání ilustračního videa: Lucie Maquet, Observatoire de Paris, LESIA

Asteroidy mohou mít prstence. Před dvěma týdny byl oznámen překvapivý objev přinejmenším dvou prstenců u vzdáleného asteroidu 10199 Chariklo. Chariklo má průměr asi 250 kilometrů, což ho činí největším ze změřených asteroidů - kentaurů a zároveň je nejmenším známým objektem s prstenci. Třída planetek - kentaurů obíhá Slunce mezi Saturnem a Uranem. Video nahoře je uměleckou ilustrací, jak byly prstence objeveny. Když Chariklo přecházel v roce 2013 před slabou hvězdou, tak se objevily nečekané a symetrické poklesy jasnosti hvězdy, které tak odhalily prstence. Planetární astronomové nyní provádí počítačové simulace, které zkoumají, jak mohla tato nečekaná soustava prstenců kolem Chariklo vzniknout, jakto že přežila a vzhledem k malé hmotnosti asteroidu a blízkým průchodům dalších asteroidů a planety Uranu, jak dlouho asi vydrží.

Štítky: Prstence, Asteroid, Video, Chariklo


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »