Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva prstence u asteroidu Chariklo

Uznání ilustračního videa: Lucie Maquet, Observatoire de Paris, LESIA

Asteroidy mohou mít prstence. Před dvěma týdny byl oznámen překvapivý objev přinejmenším dvou prstenců u vzdáleného asteroidu 10199 Chariklo. Chariklo má průměr asi 250 kilometrů, což ho činí největším ze změřených asteroidů - kentaurů a zároveň je nejmenším známým objektem s prstenci. Třída planetek - kentaurů obíhá Slunce mezi Saturnem a Uranem. Video nahoře je uměleckou ilustrací, jak byly prstence objeveny. Když Chariklo přecházel v roce 2013 před slabou hvězdou, tak se objevily nečekané a symetrické poklesy jasnosti hvězdy, které tak odhalily prstence. Planetární astronomové nyní provádí počítačové simulace, které zkoumají, jak mohla tato nečekaná soustava prstenců kolem Chariklo vzniknout, jakto že přežila a vzhledem k malé hmotnosti asteroidu a blízkým průchodům dalších asteroidů a planety Uranu, jak dlouho asi vydrží.

Štítky: Prstence, Asteroid, Video, Chariklo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »