Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn shora

Uznání a licence: NASA/JPL/SSI; Composition: Gordan Ugarkovic

Tento snímek Saturnu nemohl být pořízen ze Země. Na žádném pozemském snímku není možné vidět noční stranu Saturnu a odpovídající stín vržený na Saturnovy prstence. Jelikož Země je mnohem blíže ke Slunci, než Saturn, tak ze Země je vidět jen denní strana prstenčité planety. Tato mozaika snímků byla pořízena tento měsíc kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Naplno jsou vidět jak krásné Saturnovy prstence, tak podrobnosti v mracích, včetně polárního hexagonu a rozsáhlého světle zbarveného bouřkového systému.

Štítky: Saturn, Cassini, Shadow


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »