Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars, Ceres, Vesta

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Ta jasně červená hvězda, které jste si všimli vycházet po západu Slunce, není vůbec hvězda. Je to Mars, rudá planeta. Mars je nyní blízko své opozice 8. dubna 2014, spěje ke svému největšímu přiblížení 14. dubna a na pozemské obloze opisuje smyčku souhvězdím Panny (Virgo) na opačné straně od Slunce. Mars zcela jasně přezařuje modravou Spicu, alfa hvězdu v Panně a na tomto snímku z počátku dubna, který zahrnuje i další dvě tělesa Sluneční soustavy blížící se do opozice, je ve středu. Vlevo je malý a slabý asteroid Vesta a trpasličí planeta Ceres, obě nedaleko hvězdy tau Virginis. Také si můžete představit kosmickou sondu NASA Dawn, které mezi oběma malými světy nyní přelétá. Sonda Dawn opustila Vestu v září 2012 a její iontový motor ji vytrvale pohání, aby se shodla s oběžnou dráhou Ceresu, což má nastat v únoru 2015. Poblíž Marsu se v noci 14./15. dubna také můžete na pozemské obloze podívat na Měsíc na opačné straně od Slunce a uvidět úplné zatmění Měsíce.
Oprava: Na překlep v datu příletu k Ceresu upozornil Tomáš Rett.

Štítky: Mars, Vesta, Opposition, Ceres


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »