Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars poblíž opozice

Uznání a copyright: Fabio Carvalho and Gabriela Carvalho

Mars je dnes v noci mezi opozicí (8. dubna) a největším přiblížením (14. dubna) a souhvězdím Panny (Virgo) na noční straně oblohy opačné od Slunce opisuje smyčku. Proto je nyní nejpříhodnější doba na teleskopická pozorování rudé planety, jako třeba toto pozorování z 3. dubna. Zřetelný a jasný obraz zachytila vysokorychlostní digitální kamera na 16-ti palcovém (40 cm) dalekohledu v brazilském Assis. Vlevo nahoře je vidět severní polární čepička Marsu. Jsou také vidět bělavé orografické mraky, mračna z vodní páry zkondenzované ve studené atmosféře nad vrcholy marťanských, do výšky se tyčících vulkánů. Přesná data největšího přiblížení a opozice se vzhledem k eliptickým drahám obou těles mírně liší. V noci největšího přiblížení (14./15. dubna) si v každém případě vezměte ven do noci svůj dalekohled a můžete se podívat jak na Mars, tak i na úplné zatmění Měsíce. Mars bude mít asi 1/100 úhlové velikosti Měsíce.

Štítky: Mars, Dalekohled, Opposition


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »