Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars poblíž opozice

Uznání a copyright: Fabio Carvalho and Gabriela Carvalho

Mars je dnes v noci mezi opozicí (8. dubna) a největším přiblížením (14. dubna) a souhvězdím Panny (Virgo) na noční straně oblohy opačné od Slunce opisuje smyčku. Proto je nyní nejpříhodnější doba na teleskopická pozorování rudé planety, jako třeba toto pozorování z 3. dubna. Zřetelný a jasný obraz zachytila vysokorychlostní digitální kamera na 16-ti palcovém (40 cm) dalekohledu v brazilském Assis. Vlevo nahoře je vidět severní polární čepička Marsu. Jsou také vidět bělavé orografické mraky, mračna z vodní páry zkondenzované ve studené atmosféře nad vrcholy marťanských, do výšky se tyčících vulkánů. Přesná data největšího přiblížení a opozice se vzhledem k eliptickým drahám obou těles mírně liší. V noci největšího přiblížení (14./15. dubna) si v každém případě vezměte ven do noci svůj dalekohled a můžete se podívat jak na Mars, tak i na úplné zatmění Měsíce. Mars bude mít asi 1/100 úhlové velikosti Měsíce.

Štítky: Mars, Dalekohled, Opposition


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »