Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars poblíž opozice

Uznání a copyright: Fabio Carvalho and Gabriela Carvalho

Mars je dnes v noci mezi opozicí (8. dubna) a největším přiblížením (14. dubna) a souhvězdím Panny (Virgo) na noční straně oblohy opačné od Slunce opisuje smyčku. Proto je nyní nejpříhodnější doba na teleskopická pozorování rudé planety, jako třeba toto pozorování z 3. dubna. Zřetelný a jasný obraz zachytila vysokorychlostní digitální kamera na 16-ti palcovém (40 cm) dalekohledu v brazilském Assis. Vlevo nahoře je vidět severní polární čepička Marsu. Jsou také vidět bělavé orografické mraky, mračna z vodní páry zkondenzované ve studené atmosféře nad vrcholy marťanských, do výšky se tyčících vulkánů. Přesná data největšího přiblížení a opozice se vzhledem k eliptickým drahám obou těles mírně liší. V noci největšího přiblížení (14./15. dubna) si v každém případě vezměte ven do noci svůj dalekohled a můžete se podívat jak na Mars, tak i na úplné zatmění Měsíce. Mars bude mít asi 1/100 úhlové velikosti Měsíce.

Štítky: Mars, Dalekohled, Opposition


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »