Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars poblíž opozice

Uznání a copyright: Fabio Carvalho and Gabriela Carvalho

Mars je dnes v noci mezi opozicí (8. dubna) a největším přiblížením (14. dubna) a souhvězdím Panny (Virgo) na noční straně oblohy opačné od Slunce opisuje smyčku. Proto je nyní nejpříhodnější doba na teleskopická pozorování rudé planety, jako třeba toto pozorování z 3. dubna. Zřetelný a jasný obraz zachytila vysokorychlostní digitální kamera na 16-ti palcovém (40 cm) dalekohledu v brazilském Assis. Vlevo nahoře je vidět severní polární čepička Marsu. Jsou také vidět bělavé orografické mraky, mračna z vodní páry zkondenzované ve studené atmosféře nad vrcholy marťanských, do výšky se tyčících vulkánů. Přesná data největšího přiblížení a opozice se vzhledem k eliptickým drahám obou těles mírně liší. V noci největšího přiblížení (14./15. dubna) si v každém případě vezměte ven do noci svůj dalekohled a můžete se podívat jak na Mars, tak i na úplné zatmění Měsíce. Mars bude mít asi 1/100 úhlové velikosti Měsíce.

Štítky: Mars, Dalekohled, Opposition


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »