Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna a kříže nad Haleakalou

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Aloha a vítejte u nádherných nebes. Tak vypadá snový panoramatický pohled pořízený 27. března z více než 10 000 stop (3 km) vysokého vrcholu Haleakala na havajském ostrově Maui. Přes okraj vulkanické kaldery proudí vrstva mračen s Mléčnou dráhou a hvězdnatou oblohou nahoře. Z prachových mračen a mlhovin Mléčné dráhy vlevo vyniká hlava hlava asterismu Severní kříž, nadobr Deneb. Odtud můžete sledovat oblouk Mléčné dráhy až ke hvězdám daleko kompaktnějšího Jižního kříže těsně nad obzorem daleko vpravo. Vpravo od středu nahoře je žlutý Mars, který svojí barvou soutěží s červeným obrem Antaresem pod ním, blíže k centrální výduti Mléčné dráhy. Potřebujete pomoci s identifikací hvězd? Položte kurzor na snímek, nebo si stáhněte panorama s popisky.

Štítky: Mléčná dráha, Sopka, Jižní kříž, Haleakala, Northern cross, Mouse over


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »