Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna a kříže nad Haleakalou

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Aloha a vítejte u nádherných nebes. Tak vypadá snový panoramatický pohled pořízený 27. března z více než 10 000 stop (3 km) vysokého vrcholu Haleakala na havajském ostrově Maui. Přes okraj vulkanické kaldery proudí vrstva mračen s Mléčnou dráhou a hvězdnatou oblohou nahoře. Z prachových mračen a mlhovin Mléčné dráhy vlevo vyniká hlava hlava asterismu Severní kříž, nadobr Deneb. Odtud můžete sledovat oblouk Mléčné dráhy až ke hvězdám daleko kompaktnějšího Jižního kříže těsně nad obzorem daleko vpravo. Vpravo od středu nahoře je žlutý Mars, který svojí barvou soutěží s červeným obrem Antaresem pod ním, blíže k centrální výduti Mléčné dráhy. Potřebujete pomoci s identifikací hvězd? Položte kurzor na snímek, nebo si stáhněte panorama s popisky.

Štítky: Mléčná dráha, Sopka, Jižní kříž, Haleakala, Northern cross, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »