Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn zčásti modrý? Snímek Saturnu nahoře se snaží přiblížit, jak by asi ho asi viděl člověk, pokud by se vznášel dostatečně blízko. Pořídila ho v březnu 2006 kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn. Majestátní Saturnovy prstence se zde jeví jen jako pouhá tenká svislá čára. V tmavých stínech, které vrhají na snímku vlevo, ukazují svoji komplexní strukturu. Saturnův měsíc s fontánami Enceladus, který měří pouhých asi 500 kilometrů, je zde vidět jako hrbolek v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví poněkud modrá a to ze stejného důvodu, proč se jeví modrá pozemská obloha, protože molekuly v bezmračných částech atmosfér obou planet lépe rozptylují modré světlo než červené. Při pohledu hluboko do Saturnových mračen ovšem začíná převládat jejich zlatavá barva. Není známo, proč jižní Saturn nevykazuje stejné modré odstíny, jedna hypotéza praví, že jsou tamní mračna výše. Také není známo, proč jsou Saturnova mračna zbarvená dozlatova.

Štítky: Saturn, Prstence, Blue


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »