Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn zčásti modrý? Snímek Saturnu nahoře se snaží přiblížit, jak by asi ho asi viděl člověk, pokud by se vznášel dostatečně blízko. Pořídila ho v březnu 2006 kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn. Majestátní Saturnovy prstence se zde jeví jen jako pouhá tenká svislá čára. V tmavých stínech, které vrhají na snímku vlevo, ukazují svoji komplexní strukturu. Saturnův měsíc s fontánami Enceladus, který měří pouhých asi 500 kilometrů, je zde vidět jako hrbolek v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví poněkud modrá a to ze stejného důvodu, proč se jeví modrá pozemská obloha, protože molekuly v bezmračných částech atmosfér obou planet lépe rozptylují modré světlo než červené. Při pohledu hluboko do Saturnových mračen ovšem začíná převládat jejich zlatavá barva. Není známo, proč jižní Saturn nevykazuje stejné modré odstíny, jedna hypotéza praví, že jsou tamní mračna výše. Také není známo, proč jsou Saturnova mračna zbarvená dozlatova.

Štítky: Saturn, Prstence, Blue


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »