Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v modré a zlaté

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je Saturn zčásti modrý? Snímek Saturnu nahoře se snaží přiblížit, jak by asi ho asi viděl člověk, pokud by se vznášel dostatečně blízko. Pořídila ho v březnu 2006 kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn. Majestátní Saturnovy prstence se zde jeví jen jako pouhá tenká svislá čára. V tmavých stínech, které vrhají na snímku vlevo, ukazují svoji komplexní strukturu. Saturnův měsíc s fontánami Enceladus, který měří pouhých asi 500 kilometrů, je zde vidět jako hrbolek v rovině prstenců. Severní polokoule Saturnu se jeví poněkud modrá a to ze stejného důvodu, proč se jeví modrá pozemská obloha, protože molekuly v bezmračných částech atmosfér obou planet lépe rozptylují modré světlo než červené. Při pohledu hluboko do Saturnových mračen ovšem začíná převládat jejich zlatavá barva. Není známo, proč jižní Saturn nevykazuje stejné modré odstíny, jedna hypotéza praví, že jsou tamní mračna výše. Také není známo, proč jsou Saturnova mračna zbarvená dozlatova.

Štítky: Saturn, Prstence, Blue


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »