Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá globule v IC 1396

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage) & H. Schweiker (WIYN, NOAO, AURA, NSF)

Je v IC 1396 nějaké strašidlo? Části plynových a prachových mračen této hvězdotvorné oblasti někteří astronomové znají jako mlhovinu Sloní chobot, ale můžeme tam tušit téměř lidské tvary. Jediné opravdové strašidlo je zde ovšem jasná mladá hvězda, naštěstí dost daleko od Země, než aby nám ublížila. Její energetické světlo ujídá prach z temné kometární globule u vrcholu snímku nahoře. Výtrysky a částicové větry emitované touto hvězdou také tlačí na okolní plyn a prach. Poměrně slabý komplex IC 1396, vzdálený téměř 3000 světelných let, na obloze pokrývá mnohem větší oblast, než je zde vidět, zdánlivý rozměr přesahuje 10 úplňků.

Dnes v noci: Zatmění Měsíce

Štítky: Star-formation, Globule, IC 1396


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »