Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky mammatus nad Nebraskou

Uznání a copyright: Jorn Olsen Photography

Kdy spodek mračen vypadá jako bubliny? Normálně je spodek mračen plochý. To proto, protože vlhký teplý vzduch, který stoupá vzhůru a ochlazuje se, za určité teploty kondenzuje do vodních kapiček, což odpovídá velmi specifické výšce. Jak kapky rostou, tak vznikají neprůhledná mračna. Za stejných podmínek se ovšem mohou vyvinout kapsy mračen, které obsahují velké kapky vody nebo ledu, které padají do čistého vzduchu, kde se vypařují. Takové kapsy se mohou vyskytovat v turbulentním vzduchu poblíž bouřek. Výsledné mraky mammatus mohou vypadat při slunečním světle ze strany zvláště dramaticky. Mračna mammatus na snímku nahoře byla vyfotografována v červnu 2004 nad Hastingsem v Nebrasce.

Štítky: Mračna, Mammatus, Nebraska


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »