Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární globule

Uznání a copyright: Subaru Telescope (NAOJ) & DSS;
Assembly and Processing: Robert Gendler

Poblíž středu tohoto bohatého pole hvězd v hranicích námořnických souhvězdí Lodní záď a Plachty je uskupení jasně olemovaných tokových útvarů. Skupina kometárních globulí z mezihvězdného plynu a prachu velikosti světelného roku je asi 1300 světelných let daleko. Globule utvářelo energetické ultrafialové světlo z blízkých žhavých hvězd a ionizovalo jejich jasné lemy. Globule také proudí od zbytku supernovy v Plachtách, který mohl mít vliv na jejich dozadu učesané tvary. Jádra z chladného plynu a prachu uvnitř nich nejspíš kolabují za vzniku hvězd o nízké hmotnosti a vznik těchto hvězd nakonec způsobí rozpad globulí. Kometární globule CG30 (ve skupině vpravo nahoře) poblíž své hlavy vykazuje malou červenou záři, což je výmluvným znamením energetických výtrysků z hvězdy v raných stupních vzniku.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Štítky: Star-formation, Vela, Cometary globule, Cg 30-31-38, Puppis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »