Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hale Bopp: Velká kometa roku 1997

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Před šestnácti lety se kolem Slunce protočila kometa Hale-Bopp a na pozemské noční obloze nabídla krásné představení. Tento pěkný pohled pořízený krátce po průletu perihéliem v roce 1997 ukazuje památné ohony komety Hale-Bopp, bělavý prachový ohon a modrý iontový. Iontový ohon zde na severní obloze přesahuje deset stupňů a zeslabuje se u dvojité hvězdokupy v Perseu, zatímco hlava komety se nachází u hvězdy jasné hvězdy Almach v souhvězdí Andromedy. Pamatujete si kometu Hale-Bopp? Synové fotografa, kteří jsou na snímku v popředí ve věku 12 a 15 let, si ji pamatují. Kometa Hale-Bopp byla nakonec viditelná pouhým okem zhruba od května 1996 až do září 1997. Pozorovatelé nyní nadšeně čekají na pokračující zjasňování komety ISON v nadcházejících týdnech, i když není jisté, jak zajímavá její první cesta vnitřní Sluneční soustavou bude.

Štítky: Kometa, Comet Hale Bopp, Ohon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »