Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hale Bopp: Velká kometa roku 1997

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Před šestnácti lety se kolem Slunce protočila kometa Hale-Bopp a na pozemské noční obloze nabídla krásné představení. Tento pěkný pohled pořízený krátce po průletu perihéliem v roce 1997 ukazuje památné ohony komety Hale-Bopp, bělavý prachový ohon a modrý iontový. Iontový ohon zde na severní obloze přesahuje deset stupňů a zeslabuje se u dvojité hvězdokupy v Perseu, zatímco hlava komety se nachází u hvězdy jasné hvězdy Almach v souhvězdí Andromedy. Pamatujete si kometu Hale-Bopp? Synové fotografa, kteří jsou na snímku v popředí ve věku 12 a 15 let, si ji pamatují. Kometa Hale-Bopp byla nakonec viditelná pouhým okem zhruba od května 1996 až do září 1997. Pozorovatelé nyní nadšeně čekají na pokračující zjasňování komety ISON v nadcházejících týdnech, i když není jisté, jak zajímavá její první cesta vnitřní Sluneční soustavou bude.

Štítky: Kometa, Comet Hale Bopp, Ohon


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »