Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Yutu vyjíždí na Měsíc

Uznání: Chinese National Space Administration, Xinhuanet

Nové vozítko velikosti psacího stolu začalo zkoumat Měsíc. Čínská národní kosmická agentura vypustila před dvěma týdny kosmickou sondu Chang'e 3, která včera přistála na Měsíci a vypustila vozítko. Vozítko se jmenuje Yutu podle měsíčního králíka Jade a má během tří měsíců prozkoumat několik kilometrů v impaktním kráteru Sinus Iridum (latinsky Záliv duhy). Kamery a spektrometry Yutu budou zkoumat povrchové útvary a jejich složení, zatímco pronikavý zemní radar bude zkoumat hloubkovou strukturu zeminy. Sonda Chang'e 3 přistála měkce na Měsíci poprvé od přistání sovětské sondy Luna 24 v roce 1976 a Yutu je prvním lunárním vozidlem na Měsíci od sovětského Lunochodu 2 z roku 1973. Na snímku nahoře je Yutu zobrazený ze svého přistávacího modulu po včerejším sjetí na Měsíc.

Poznámka: APOD je k dispozici v čínštině z pekingského planetária.

Štítky: Měsíc, Vozítko, Yutu


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

UFO

fotografování mraků

Další informace »