Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Yutu vyjíždí na Měsíc

Uznání: Chinese National Space Administration, Xinhuanet

Nové vozítko velikosti psacího stolu začalo zkoumat Měsíc. Čínská národní kosmická agentura vypustila před dvěma týdny kosmickou sondu Chang'e 3, která včera přistála na Měsíci a vypustila vozítko. Vozítko se jmenuje Yutu podle měsíčního králíka Jade a má během tří měsíců prozkoumat několik kilometrů v impaktním kráteru Sinus Iridum (latinsky Záliv duhy). Kamery a spektrometry Yutu budou zkoumat povrchové útvary a jejich složení, zatímco pronikavý zemní radar bude zkoumat hloubkovou strukturu zeminy. Sonda Chang'e 3 přistála měkce na Měsíci poprvé od přistání sovětské sondy Luna 24 v roce 1976 a Yutu je prvním lunárním vozidlem na Měsíci od sovětského Lunochodu 2 z roku 1973. Na snímku nahoře je Yutu zobrazený ze svého přistávacího modulu po včerejším sjetí na Měsíc.

Poznámka: APOD je k dispozici v čínštině z pekingského planetária.

Štítky: Měsíc, Vozítko, Yutu


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »