Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Yutu vyjíždí na Měsíc

Uznání: Chinese National Space Administration, Xinhuanet

Nové vozítko velikosti psacího stolu začalo zkoumat Měsíc. Čínská národní kosmická agentura vypustila před dvěma týdny kosmickou sondu Chang'e 3, která včera přistála na Měsíci a vypustila vozítko. Vozítko se jmenuje Yutu podle měsíčního králíka Jade a má během tří měsíců prozkoumat několik kilometrů v impaktním kráteru Sinus Iridum (latinsky Záliv duhy). Kamery a spektrometry Yutu budou zkoumat povrchové útvary a jejich složení, zatímco pronikavý zemní radar bude zkoumat hloubkovou strukturu zeminy. Sonda Chang'e 3 přistála měkce na Měsíci poprvé od přistání sovětské sondy Luna 24 v roce 1976 a Yutu je prvním lunárním vozidlem na Měsíci od sovětského Lunochodu 2 z roku 1973. Na snímku nahoře je Yutu zobrazený ze svého přistávacího modulu po včerejším sjetí na Měsíc.

Poznámka: APOD je k dispozici v čínštině z pekingského planetária.

Štítky: Měsíc, Vozítko, Yutu


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »