Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad sopkou Teide

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

V některých nocích prší meteory. Prach z asteroidu uhání noční pozemskou oblohou a padá dolů při každoročním meteorickém roji Geminid, který vyvrcholil před dvěma nocemi. Tyto událost zachytil na obrázku nahoře astrofotograf Juan Carlos Casado jako sérii expozic širokoúhlým objektivem v průběhu 2,3 hodin. V popředí se tyčí zasněžená sopka Teide na španělských Kanárských ostrovech, zatímco v pozadí je vidět malebné souhvězdí lovce Oriona. Hvězda u vrcholu sopky je Rigel. I když prachové částice z asteroidu putují rovnoběžně vedle sebe, tak výsledné meteory se zdají vylétat z jednoho místa na obloze, v tomto případě ze souhvězdí Blíženců (Gemini), nad horním okrajem snímku. Podobně jako se v dálce zdánlivě sbíhají koleje, tak i meteorický radiant je důsledkem perspektivy. Astrofotograf odhaduje, že na kompozitním obrázku je asi 50 Geminid, kolik vidíte vy?

Vesmír levně: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Sopka, Meteorický roj, Geminids


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »