Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné sloupy nad Finskem

Uznání a copyright: Thomas Kast

Co se děje za těmi domy? Na snímku nahoře není polární záře, ale blízké světelné sloupy, místní úkaz, který se může zdát jako vzdálený. Na většině míst na Zemi může pozorovatel uvidět sluneční sloup, sloupec světla, které zdánlivě stoupá ze Slunce, který je způsoben ledovými krystalky, které se naplocho snášejí k zemi a v horní atmosféře odrážejí sluneční světlo. Tyto ledové krystalky se obvykle před dosažením země vypaří. Při nízkých teplotách ovšem mohou ledové krystalky naplocho vznikat i při zemi ve formě lehkého sněhu známého jako krystalová mlha. Tyto ledové krystaly pak mohou odrážet pozemská světla ve sloupcích, které se podobají slunečním sloupům. Když šel fotograf koupit žrádlo pro kočky, tak pohotově zachytil světelné pilíře nahoře, které stoupají od jasných světel parkoviště v Oulu ve Finsku.

Přednáška s volným vstupem: Editor APODu bude přednášet v New York City 3. ledna

Štítky: Ledové krystaly, Light pillars, Finland


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »