Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvitý Měsíc

Uznání a copyright: László Francsics

Měsíc je normálně vidět v jemných odstínech šedé nebo žluté. Ale na tomto teleskopickém barevném snímku pořízeném při úplňku byly malé, měřitelné rozdíly velmi zvětšeny. Různé barvy odpovídají skutečným rozdílům v chemickém složení měsíčního povrchu. Modré odstíny odhalují oblasti bohaté na titan, zatímco oranžové a fialové barvy představují oblasti relativně chudé na titan a železo. V pravém horním rohu je modrá oblast dobře známého Moře klidu, neboli Mare Tranquillitatis. Přes oranžovou jižní vrchovinu vybíhají z 85 kilometrů širokého kráteru Tycho vlevo dole bílé paprsky. Nad ním z kráteru Copernicus vybíhají tmavé paprsky, které zasahují do Moře dešťů (Mare Imbrium) vlevo nahoře. Takovéto vícebarevné snímky z kosmických sond, kalibrované podle vzorků hornin z výprav Apollo, jsou využívány k výzkumu globálního složení povrchu Měsíce.

Štítky: Kráter, Copernicus, Tycho, Iron, Mare, Enhanced color, Mineral, Earth moon, Titanium


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »