Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvitý Měsíc

Uznání a copyright: László Francsics

Měsíc je normálně vidět v jemných odstínech šedé nebo žluté. Ale na tomto teleskopickém barevném snímku pořízeném při úplňku byly malé, měřitelné rozdíly velmi zvětšeny. Různé barvy odpovídají skutečným rozdílům v chemickém složení měsíčního povrchu. Modré odstíny odhalují oblasti bohaté na titan, zatímco oranžové a fialové barvy představují oblasti relativně chudé na titan a železo. V pravém horním rohu je modrá oblast dobře známého Moře klidu, neboli Mare Tranquillitatis. Přes oranžovou jižní vrchovinu vybíhají z 85 kilometrů širokého kráteru Tycho vlevo dole bílé paprsky. Nad ním z kráteru Copernicus vybíhají tmavé paprsky, které zasahují do Moře dešťů (Mare Imbrium) vlevo nahoře. Takovéto vícebarevné snímky z kosmických sond, kalibrované podle vzorků hornin z výprav Apollo, jsou využívány k výzkumu globálního složení povrchu Měsíce.

Štítky: Kráter, Copernicus, Tycho, Iron, Mare, Enhanced color, Mineral, Earth moon, Titanium


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »