Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvitý Měsíc

Uznání a copyright: László Francsics

Měsíc je normálně vidět v jemných odstínech šedé nebo žluté. Ale na tomto teleskopickém barevném snímku pořízeném při úplňku byly malé, měřitelné rozdíly velmi zvětšeny. Různé barvy odpovídají skutečným rozdílům v chemickém složení měsíčního povrchu. Modré odstíny odhalují oblasti bohaté na titan, zatímco oranžové a fialové barvy představují oblasti relativně chudé na titan a železo. V pravém horním rohu je modrá oblast dobře známého Moře klidu, neboli Mare Tranquillitatis. Přes oranžovou jižní vrchovinu vybíhají z 85 kilometrů širokého kráteru Tycho vlevo dole bílé paprsky. Nad ním z kráteru Copernicus vybíhají tmavé paprsky, které zasahují do Moře dešťů (Mare Imbrium) vlevo nahoře. Takovéto vícebarevné snímky z kosmických sond, kalibrované podle vzorků hornin z výprav Apollo, jsou využívány k výzkumu globálního složení povrchu Měsíce.

Štítky: Kráter, Copernicus, Tycho, Iron, Mare, Enhanced color, Mineral, Earth moon, Titanium


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »