Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina jezer na Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, USGS, ESA, NASA

Saturnův velký měsíc Titan by byl v naší Sluneční soustavě jedinečný, jediný svět se stabilními kapalnými jezery a moři na svém povrchu, kromě planety Země, samozřejmě. Tato vybarvená mapa se středem na severním pólu ukazuje tělesa metanu a etanu na Titanu v modré a černé barvě, i při mrazivých teplotách povrchu -180°C (-292°F) stále kapalná. Podkladem pro tuto mapu byly údaje z radaru kosmické sondy Cassini pořízené při průletech mezi lety 2004 až 2013. Jezero srdčitého tvaru vpravo nahoře od pólu je Ligeia Mare, druhé největší těleso kapaliny na Titanu a větší, než Hořejší jezero na Zemi. Těsně pod severním pólem je Punga Mare. Rozlezlé moře vpravo níže od moře Punga je Krakenovo moře (Kraken Mare), největší známé moře na Titanu. Povrch měsíce Titan je vlevo nahoře od pólu poset menšími jezery, která měří až 50 kilometrů.

Štítky: Cassini, Titan, Mare, Lake


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »