Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina jezer na Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, USGS, ESA, NASA

Saturnův velký měsíc Titan by byl v naší Sluneční soustavě jedinečný, jediný svět se stabilními kapalnými jezery a moři na svém povrchu, kromě planety Země, samozřejmě. Tato vybarvená mapa se středem na severním pólu ukazuje tělesa metanu a etanu na Titanu v modré a černé barvě, i při mrazivých teplotách povrchu -180°C (-292°F) stále kapalná. Podkladem pro tuto mapu byly údaje z radaru kosmické sondy Cassini pořízené při průletech mezi lety 2004 až 2013. Jezero srdčitého tvaru vpravo nahoře od pólu je Ligeia Mare, druhé největší těleso kapaliny na Titanu a větší, než Hořejší jezero na Zemi. Těsně pod severním pólem je Punga Mare. Rozlezlé moře vpravo níže od moře Punga je Krakenovo moře (Kraken Mare), největší známé moře na Titanu. Povrch měsíce Titan je vlevo nahoře od pólu poset menšími jezery, která měří až 50 kilometrů.

Štítky: Cassini, Titan, Mare, Lake


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »