Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina jezer na Titanu

Uznání: Cassini Radar Mapper, JPL, USGS, ESA, NASA

Saturnův velký měsíc Titan by byl v naší Sluneční soustavě jedinečný, jediný svět se stabilními kapalnými jezery a moři na svém povrchu, kromě planety Země, samozřejmě. Tato vybarvená mapa se středem na severním pólu ukazuje tělesa metanu a etanu na Titanu v modré a černé barvě, i při mrazivých teplotách povrchu -180°C (-292°F) stále kapalná. Podkladem pro tuto mapu byly údaje z radaru kosmické sondy Cassini pořízené při průletech mezi lety 2004 až 2013. Jezero srdčitého tvaru vpravo nahoře od pólu je Ligeia Mare, druhé největší těleso kapaliny na Titanu a větší, než Hořejší jezero na Zemi. Těsně pod severním pólem je Punga Mare. Rozlezlé moře vpravo níže od moře Punga je Krakenovo moře (Kraken Mare), největší známé moře na Titanu. Povrch měsíce Titan je vlevo nahoře od pólu poset menšími jezery, která měří až 50 kilometrů.

Štítky: Cassini, Titan, Mare, Lake


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »