Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce na více vlnových délkách z SDO

Uznání: GSFC Scientific Visualization Studio, SDO, NASA

Dnes v 17:11 světového času nastává slunovrat, kdy Slunce na své roční pouti po pozemské obloze dosahuje nejjižnější deklinace. Prosincový slunovrat vyznačuje astronomický začátek zimy na severní polokouli a začátek léta na jižní. Na oslavu se podívejme na tuto kreativní vizualizaci Slunce od viditelných až po ultrafialové vlnové délky s použitím snímků z družice SDO (Solar Dynamics Observatory). Klínovité segmenty proti základnímu obrázku ve viditelných vlnových délkách ukazují sluneční kotouč v postupně kratších ultrafialových a extrémně ultrafialových vlnových délkách. Filtry ve falešných barvách po směru hodinových ručiček snižují svoji vlnovou délku od 170 nanometrů (růžová) k 9,4 nanometrům (zelená). Výška a teplota zobrazených oblastí v atmosféře má na kratších vlnových délkách růstovou tendenci. Sluneční fotosféra se na viditelných vlnových délkách jeví jasná, ale v ultrafialových je tmavší, zatímco sluneční skvrny září a jasná plazma sleduje smyčky magnetických polí. Podívejte se, jak se filtry otáčejí po slunečním disku na animaci snímků Slunce ve více vlnových délkách z SDO.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Extremní ultrafialový, Sdo


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »