Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný raketoplán se přibližuje

Uznání: Space Station Expedition 22 Crew, NASA

Co se to blíží? Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice to poprvé uviděli ve velké vzdálenosti počátkem roku 2010. Objekt se brzy zvětšil a nabral tvar temné siluety. Když se přiblížil více, tak se silueta stala kosmickou lodí. Nakonec se objekt ukázal být raketoplánem Endeavour a podle očekávání se připojil ke kosmické stanici na oběžné dráze Země. Na snímku nahoře je Endeavour zachycen, jak se přibližuje u zemského obzoru, kde je vidět několik vrstev zemské atmosféry. Přímo za raketoplánem je modrá mezosféra. Ta bílá atmosférická vrstva je stratosféra a oranžová je zemská troposféra. Tento let raketoplánu začal dramatickým nočním startem. Při letu byly splněny úkoly navštívit ISS a doručit tam modul Tranquility, který obsahoval pozorovací komplex s okny cupola, který umožňuje dokonce ještě lepší pohled na blížící se, nebo na odlétající kosmické lodi od stanice.

Skoro jako v hyperprostoru: Zkuste náhodný generátor APODů

Štítky: Space shuttle, Zemská atmosféra, Kosmická stanice


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »