Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný raketoplán se přibližuje

Uznání: Space Station Expedition 22 Crew, NASA

Co se to blíží? Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice to poprvé uviděli ve velké vzdálenosti počátkem roku 2010. Objekt se brzy zvětšil a nabral tvar temné siluety. Když se přiblížil více, tak se silueta stala kosmickou lodí. Nakonec se objekt ukázal být raketoplánem Endeavour a podle očekávání se připojil ke kosmické stanici na oběžné dráze Země. Na snímku nahoře je Endeavour zachycen, jak se přibližuje u zemského obzoru, kde je vidět několik vrstev zemské atmosféry. Přímo za raketoplánem je modrá mezosféra. Ta bílá atmosférická vrstva je stratosféra a oranžová je zemská troposféra. Tento let raketoplánu začal dramatickým nočním startem. Při letu byly splněny úkoly navštívit ISS a doručit tam modul Tranquility, který obsahoval pozorovací komplex s okny cupola, který umožňuje dokonce ještě lepší pohled na blížící se, nebo na odlétající kosmické lodi od stanice.

Skoro jako v hyperprostoru: Zkuste náhodný generátor APODů

Štítky: Space shuttle, Zemská atmosféra, Kosmická stanice


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »