Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný raketoplán se přibližuje

Uznání: Space Station Expedition 22 Crew, NASA

Co se to blíží? Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice to poprvé uviděli ve velké vzdálenosti počátkem roku 2010. Objekt se brzy zvětšil a nabral tvar temné siluety. Když se přiblížil více, tak se silueta stala kosmickou lodí. Nakonec se objekt ukázal být raketoplánem Endeavour a podle očekávání se připojil ke kosmické stanici na oběžné dráze Země. Na snímku nahoře je Endeavour zachycen, jak se přibližuje u zemského obzoru, kde je vidět několik vrstev zemské atmosféry. Přímo za raketoplánem je modrá mezosféra. Ta bílá atmosférická vrstva je stratosféra a oranžová je zemská troposféra. Tento let raketoplánu začal dramatickým nočním startem. Při letu byly splněny úkoly navštívit ISS a doručit tam modul Tranquility, který obsahoval pozorovací komplex s okny cupola, který umožňuje dokonce ještě lepší pohled na blížící se, nebo na odlétající kosmické lodi od stanice.

Skoro jako v hyperprostoru: Zkuste náhodný generátor APODů

Štítky: Space shuttle, Zemská atmosféra, Kosmická stanice


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »