Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temný raketoplán se přibližuje

Uznání: Space Station Expedition 22 Crew, NASA

Co se to blíží? Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice to poprvé uviděli ve velké vzdálenosti počátkem roku 2010. Objekt se brzy zvětšil a nabral tvar temné siluety. Když se přiblížil více, tak se silueta stala kosmickou lodí. Nakonec se objekt ukázal být raketoplánem Endeavour a podle očekávání se připojil ke kosmické stanici na oběžné dráze Země. Na snímku nahoře je Endeavour zachycen, jak se přibližuje u zemského obzoru, kde je vidět několik vrstev zemské atmosféry. Přímo za raketoplánem je modrá mezosféra. Ta bílá atmosférická vrstva je stratosféra a oranžová je zemská troposféra. Tento let raketoplánu začal dramatickým nočním startem. Při letu byly splněny úkoly navštívit ISS a doručit tam modul Tranquility, který obsahoval pozorovací komplex s okny cupola, který umožňuje dokonce ještě lepší pohled na blížící se, nebo na odlétající kosmické lodi od stanice.

Skoro jako v hyperprostoru: Zkuste náhodný generátor APODů

Štítky: Space shuttle, Zemská atmosféra, Kosmická stanice


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »