Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7023: Mlhovina Kosatec

Uznání a copyright: Jimmy Walker

Tato mračna mezihvězdného plynu a prachu rozkvetla ve vzdálenosti 1300 světelných let v úrodném hvězdném poli v souhvězdí Kefeus (Cepheus). Mlhovina NGC 7023 se někdy nazývá Kosatec, ale není to jen mlhovina, co vyvolává představu květin. Tento hloubkový teleskopický pohled ukazuje u mlhoviny Kosatec široký rozsah barev a symetrií až do jemných podrobností. Prašný nebulární materiál uvnitř Kosatce obklopuje horkou mladou hvězdu. Dominantní barvou jasnější reflekční mlhoviny je modrá, což je charakteristické pro prachová zrnka, která odrážejí světlo hvězd. Centrální vlákna prašných mračen září slabou červenou fotoluminiscencí, jelikož některá prachová zrna efektivně mění neviditelné hvězdné ultrafialové záření na viditelné červené světlo. Infračervená pozorování ukazují, že tato mlhovina může obsahovat složité molekuly uhlíku známé jako polyaromatické uhlovodíky (PAHs). Pěkné modré lístky Kosatce měří asi 6 světelných let.

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, Ngc7023, Iris Nebula, Photoluminesence, Ere


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »