Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova vířivá oblačnost

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jakmile koncem roku 2012 daleký sever Saturnu osvítilo první sluneční světlo, tak širokoúhlá kamera kosmické sondy Cassini pořídila tento krásný snímek severního pólu planety ve falešných barvách. Kompozitní snímek v blízké infračervené oblasti zobrazuje nízká mračna červeně a vysoká zeleně a tak dává Saturnově oblačnosti živý vzhled. bSaturnova hurikánu podobná bouře v severních polárních oblastech je podle pozemských měřítek obrovská, je hluboká a asi 2000 kilometrů široká. Mračna na vnějším okraji se pohybují rychlostí přes 500 kilometrů za hodinu. Uvnitř velkého žlutozeleného šestistranného proudění, které je známo jako hexagon, víří další atmosférické víry. Vpravo nahoře, už za vrcholky mraků, jsou vidět oblouky pro oči tak přítažlivých prstenců v jasně modré barvě.

Štítky: Saturn, Severní pól, Cassini, Hurricane, Hexagon


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »