Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova vířivá oblačnost

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jakmile koncem roku 2012 daleký sever Saturnu osvítilo první sluneční světlo, tak širokoúhlá kamera kosmické sondy Cassini pořídila tento krásný snímek severního pólu planety ve falešných barvách. Kompozitní snímek v blízké infračervené oblasti zobrazuje nízká mračna červeně a vysoká zeleně a tak dává Saturnově oblačnosti živý vzhled. bSaturnova hurikánu podobná bouře v severních polárních oblastech je podle pozemských měřítek obrovská, je hluboká a asi 2000 kilometrů široká. Mračna na vnějším okraji se pohybují rychlostí přes 500 kilometrů za hodinu. Uvnitř velkého žlutozeleného šestistranného proudění, které je známo jako hexagon, víří další atmosférické víry. Vpravo nahoře, už za vrcholky mraků, jsou vidět oblouky pro oči tak přítažlivých prstenců v jasně modré barvě.

Štítky: Saturn, Severní pól, Cassini, Hurricane, Hexagon


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »