Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova vířivá oblačnost

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jakmile koncem roku 2012 daleký sever Saturnu osvítilo první sluneční světlo, tak širokoúhlá kamera kosmické sondy Cassini pořídila tento krásný snímek severního pólu planety ve falešných barvách. Kompozitní snímek v blízké infračervené oblasti zobrazuje nízká mračna červeně a vysoká zeleně a tak dává Saturnově oblačnosti živý vzhled. bSaturnova hurikánu podobná bouře v severních polárních oblastech je podle pozemských měřítek obrovská, je hluboká a asi 2000 kilometrů široká. Mračna na vnějším okraji se pohybují rychlostí přes 500 kilometrů za hodinu. Uvnitř velkého žlutozeleného šestistranného proudění, které je známo jako hexagon, víří další atmosférické víry. Vpravo nahoře, už za vrcholky mraků, jsou vidět oblouky pro oči tak přítažlivých prstenců v jasně modré barvě.

Štítky: Saturn, Severní pól, Cassini, Hurricane, Hexagon


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »