Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova vířivá oblačnost

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jakmile koncem roku 2012 daleký sever Saturnu osvítilo první sluneční světlo, tak širokoúhlá kamera kosmické sondy Cassini pořídila tento krásný snímek severního pólu planety ve falešných barvách. Kompozitní snímek v blízké infračervené oblasti zobrazuje nízká mračna červeně a vysoká zeleně a tak dává Saturnově oblačnosti živý vzhled. bSaturnova hurikánu podobná bouře v severních polárních oblastech je podle pozemských měřítek obrovská, je hluboká a asi 2000 kilometrů široká. Mračna na vnějším okraji se pohybují rychlostí přes 500 kilometrů za hodinu. Uvnitř velkého žlutozeleného šestistranného proudění, které je známo jako hexagon, víří další atmosférické víry. Vpravo nahoře, už za vrcholky mraků, jsou vidět oblouky pro oči tak přítažlivých prstenců v jasně modré barvě.

Štítky: Saturn, Severní pól, Cassini, Hurricane, Hexagon


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »