Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rosetta u cíle

Uznání: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Tento nádherný snímek jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko pořídila 3. srpna úzkoúhlá kamera kosmické sondy Rosetta. Po 10 letech a 6,5 miliardách kilometrů cesty po drahách s gravitační asistencí meziplanetárním prostorem se Rosetta přiblížila na 285 kilometrů od svého cíle. Jádro zajímavého tvaru dvou laloků je při rozlišení 5,3 metru na pixel vidět do úžasných podrobností. Jádro komety, která je nyní asi 400 miliónů kilometrů od Země mezi drahami Jupiteru a Marsu, měří asi 4 kilometry. Rosetta se stala první kosmickou sondou, která dosáhla jemné oběžné dráhy kolem komety a v nadcházejících týdnech proletí ve vzdálenosti 50 km a ještě blíž, aby mohla identifikovat místa vhodná pro přistání malé sondy Philae koncem tohoto roku.

Štítky: Kometa, Jádro, Rosetta, Churyumov-Gerasimenko, C67P


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »