Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 6744

Uznání a copyright: Don Goldman

Velká, krásná spirální galaxie NGC 6744 měří téměř 175 000 světelných let, takže je větší než naše vlastní Mléčná dráha. Nachází se ve vzdálenosti asi 30 miliónů světelných let v jižním souhvězdí Páva (Pavo). My vidíme disk tohoto nedalekého vesmírného ostrova vůči nám trochu skloněný. Orientace a složení této barvité galaxie dává jejímu portrétu, zhruba úhlového rozměru úplňku, pocit hloubky. Žlutému jádru této obří galaxie dominuje světlo starých, chladných hvězd. Kromě jádra jsou vidět spirální ramena s mladými modrými hvězdokupami a růžové hvězdotvorné oblasti, které jsou i blízko menší satelitní galaxie vlevo dole, takže trochu připomíná Velký Magellanův oblak u Mléčné dráhy.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc6744


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »