Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 6744

Uznání a copyright: Don Goldman

Velká, krásná spirální galaxie NGC 6744 měří téměř 175 000 světelných let, takže je větší než naše vlastní Mléčná dráha. Nachází se ve vzdálenosti asi 30 miliónů světelných let v jižním souhvězdí Páva (Pavo). My vidíme disk tohoto nedalekého vesmírného ostrova vůči nám trochu skloněný. Orientace a složení této barvité galaxie dává jejímu portrétu, zhruba úhlového rozměru úplňku, pocit hloubky. Žlutému jádru této obří galaxie dominuje světlo starých, chladných hvězd. Kromě jádra jsou vidět spirální ramena s mladými modrými hvězdokupami a růžové hvězdotvorné oblasti, které jsou i blízko menší satelitní galaxie vlevo dole, takže trochu připomíná Velký Magellanův oblak u Mléčné dráhy.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc6744


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Mliečna cesta, Jupiter, Venuša a Saturn počas nautického súmraku nad Slanskými vrchmi.

Další informace »