Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Svítivá noc

Uznání a copyright: Phil Hart

Co svítí ve světě v noci? Podél břehů Viktoriina jezera se 16. ledna 2013 rozšířila vzácná slabá modrá elektrická záře, očima sotva viditelná. Tato digitálně seskládaná dlouhá expozice zaznamenala proti odrazům světla u obzoru bioluminiscenci planktonu noctiluca scintillans, který je stimulován pobřežními vlnami. Nahoře, nad oblastí jezer Gippsland v provincii Victoria v Austrálii noční obloha svítí slabý zeleným světélkováním vzduchu. Atomy kyslíku v horní atmosféře původně excituje ultrafialové záření a ty vytvářejí široce pozorovanou slábnoucí atmosférickou chemiluminiscenci. Od obzoru se táhne slabý pás jižní letní Mléčné dráhy, rozmazaný zemskou rotací a hvězdy tvoří kruhové stopy kolem jižního světového pólu.

Dívejte se: Meteory versus superúplněk

Štítky: Světélkování vzduchu, Chemiluminescence, Bioluminescence


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »