Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Svítivá noc

Uznání a copyright: Phil Hart

Co svítí ve světě v noci? Podél břehů Viktoriina jezera se 16. ledna 2013 rozšířila vzácná slabá modrá elektrická záře, očima sotva viditelná. Tato digitálně seskládaná dlouhá expozice zaznamenala proti odrazům světla u obzoru bioluminiscenci planktonu noctiluca scintillans, který je stimulován pobřežními vlnami. Nahoře, nad oblastí jezer Gippsland v provincii Victoria v Austrálii noční obloha svítí slabý zeleným světélkováním vzduchu. Atomy kyslíku v horní atmosféře původně excituje ultrafialové záření a ty vytvářejí široce pozorovanou slábnoucí atmosférickou chemiluminiscenci. Od obzoru se táhne slabý pás jižní letní Mléčné dráhy, rozmazaný zemskou rotací a hvězdy tvoří kruhové stopy kolem jižního světového pólu.

Dívejte se: Meteory versus superúplněk

Štítky: Světélkování vzduchu, Chemiluminescence, Bioluminescence


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »