Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida dole

Uznání: Ron Garan, ISS Expedition 28 Crew, NASA

Pozemšťané se typicky dívají na meteory při pohledu nahoru. Ovšem tento pozoruhodný pohled, který 13. srpna 2011 pořídil kosmonaut Ron Garan, zachytil Perseidu při pohledu dole. Z Garanovi perspektivy na palubě Mezinárodní kosmické stanice, která obíhá ve výši asi 380 kilometrů, se zrnko prachu z komety Swift-Tuttle ve vzduchu rozžhavilo a bylo vidět jak se mihla Perseida. Svítící zrnka kometárního prachu letí rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu hustší atmosférou ve výši kolem 100 kilometrů nad povrchem Země. V tomto případě se meteor blýsknul vpravo od středu snímku, pod zakřiveným okrajem Země a vrstvou zeleně zářícího vzduchu, pod jasnou hvězdou Arcturus. Chtese se podívat na meteorický roj? To máte štěstí, protože tento týden vrcholí meteorický roj Perseid. Slabší meteory bude naneštěstí letos hůře vidět, protože oblohu bude osvětlovat Měsíc skoro v úplňku.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Kosmická stanice


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »