Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad severní Kanadou

Uznání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Poryvy slunečního větru a nápor nabitých částic ze Slunce vyústily minulý prosinec pro ty, kdo se těšili na polární záře, do několika pěkných nocí. Snímek nahoře zachytil polární záři přes celou oblohu u města Yellowknife v severní Kanadě. Polární záře byla natolik jasná, že nejenom že vyvolávala úžas, ale byla snadno vidět i na snímku s expozicí pouhé 1,3 sekundy. Současně pořízené video ukazuje, jak se v reálném čase vyvíjejí tančící světla na obloze a jak turisté, z nichž mnozí přijeli pouze uvidět polární záře, propukají v nadšení. Kuželovitá obydlí na snímku vpravo jsou týpí a daleko v pozadí u středu snímku je souhvězdí Orion.

Štítky: Teepee, Canada, Polární záře


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »