Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad severní Kanadou

Uznání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Poryvy slunečního větru a nápor nabitých částic ze Slunce vyústily minulý prosinec pro ty, kdo se těšili na polární záře, do několika pěkných nocí. Snímek nahoře zachytil polární záři přes celou oblohu u města Yellowknife v severní Kanadě. Polární záře byla natolik jasná, že nejenom že vyvolávala úžas, ale byla snadno vidět i na snímku s expozicí pouhé 1,3 sekundy. Současně pořízené video ukazuje, jak se v reálném čase vyvíjejí tančící světla na obloze a jak turisté, z nichž mnozí přijeli pouze uvidět polární záře, propukají v nadšení. Kuželovitá obydlí na snímku vpravo jsou týpí a daleko v pozadí u středu snímku je souhvězdí Orion.

Štítky: Teepee, Canada, Polární záře


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »