Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad solnou lagunou v Atacamě

Uznání a copyright: Alex Tudorica (U. Bonn)

Tento nezapomenutelný obraz nebe a země tvoří galaxie, hvězdy a klidná hladina. Panoráma tvoří mozaika 12 snímků pořízených minulý měsíc ze solné roviny Salar de Atacama v severní Chile. Klidná hladina patří solné laguně Laguna Cejar, která má velkou centrální propast. Na snímku je vlevo další astrofotograf, který pořizuje stejný snímek této fotogenické scény. Noční oblohu ozařují nesčetné hvězdy, Velký a Malý Magellanův oblak vlevo a uhlopříčně doprava nahoru probíhá pás naší Mléčné dráhy. Může se zdát, že Mléčná dráha působí na na obzoru nějaké boží dopuštění, ale jsou to jen normální světla blízkého města.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Atacama


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »