Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad solnou lagunou v Atacamě

Uznání a copyright: Alex Tudorica (U. Bonn)

Tento nezapomenutelný obraz nebe a země tvoří galaxie, hvězdy a klidná hladina. Panoráma tvoří mozaika 12 snímků pořízených minulý měsíc ze solné roviny Salar de Atacama v severní Chile. Klidná hladina patří solné laguně Laguna Cejar, která má velkou centrální propast. Na snímku je vlevo další astrofotograf, který pořizuje stejný snímek této fotogenické scény. Noční oblohu ozařují nesčetné hvězdy, Velký a Malý Magellanův oblak vlevo a uhlopříčně doprava nahoru probíhá pás naší Mléčné dráhy. Může se zdát, že Mléčná dráha působí na na obzoru nějaké boží dopuštění, ale jsou to jen normální světla blízkého města.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Atacama


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »