Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

62 kilometrů nad kometou Čurjumov-Gerasimenko

Uznání snímku: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Additional Processing & Copyright: Elisabetta Bonora & Marco Faccin (Alive Universe Images)

Kosmická sonda Rosetta pokračuje v přibližování, obíhání kolem a v mapování komety Čurjumov-Gerasimenko. Sonda křižovala Sluneční soustavou deset let, než se minulý měsíc přiblížila do blízkosti komety a nadále pokračuje ve snímkování neobvyklého kometárního jádra s dvěma laloky. Tento rekonstruovaný barevný snímek byl pořízen před 10 dny a ukazuje, jak je jádro komety tmavé. Povrch komety v průměru odráží jen asi 4 procenta dopadajícího viditelného světla, což znamená, že je černý jako uhel. Kometa 67P/Čurjumov–Gerasimenko je asi 4 kilometry dlouhá a má povrchovou gravitaci tak nízkou, že by kosmonaut z ní mohl vyskočit. Asi za dva měsíce by měla Rosetta vypustit vůbec první sondu určenou k řízenému přistání na jádru komety.

Skoro v hyperprostoru: Náhodný generátor APODů

Štítky: Jádro komety, Rosetta, Comet C-G


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »