Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

62 kilometrů nad kometou Čurjumov-Gerasimenko

Uznání snímku: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Additional Processing & Copyright: Elisabetta Bonora & Marco Faccin (Alive Universe Images)

Kosmická sonda Rosetta pokračuje v přibližování, obíhání kolem a v mapování komety Čurjumov-Gerasimenko. Sonda křižovala Sluneční soustavou deset let, než se minulý měsíc přiblížila do blízkosti komety a nadále pokračuje ve snímkování neobvyklého kometárního jádra s dvěma laloky. Tento rekonstruovaný barevný snímek byl pořízen před 10 dny a ukazuje, jak je jádro komety tmavé. Povrch komety v průměru odráží jen asi 4 procenta dopadajícího viditelného světla, což znamená, že je černý jako uhel. Kometa 67P/Čurjumov–Gerasimenko je asi 4 kilometry dlouhá a má povrchovou gravitaci tak nízkou, že by kosmonaut z ní mohl vyskočit. Asi za dva měsíce by měla Rosetta vypustit vůbec první sondu určenou k řízenému přistání na jádru komety.

Skoro v hyperprostoru: Náhodný generátor APODů

Štítky: Jádro komety, Rosetta, Comet C-G


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »