Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: Mlhovina Činka

Uznání a copyright: Bill Snyder (Bill Snyder Photography)

První náznak, co se stane s naším Sluncem byl objevem náhodou v roce 1764. Charles Messier tehdy vytvářel svůj seznam difuzních objektů, aby se nepletly s kometami. V pořadí 27. objekt Messierova seznamu, nyní známý jako M27 nebo Mlhovina Činka, je planetární mlhovina, typ mlhoviny, jakou vytvoří naše Slunce, až se v jeho jádru zastaví jaderná fúze. M27 je jednou z nejjasnějších planetárních mlhovin na obloze a lze ji spatřit už triedrem v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Nahoře je vidět M27 v barvách emitovaných vodíkem a kyslíkem a světlu to k nám trvá asi 1000 let. Porozumění fyzice a významu M27 bylo ovšem mimo dosah vědy 18. století. Ještě dnes zůstává mnoho věcí o bipolárních planetárních mlhovinách jako je M27 záhadných, včetně fyzikálního mechanizmu, který odhazuje lehké vnější obálky hvězdy, takže zůstává rentgenově horký bílý trpaslík.

Štítky: Planetární mlhovina, M27, Mlhovina Činka


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše opouští Plejády

Další informace »