Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechny barvy Slunce

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světlu chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy na Slunci, které vznikly průchodem slunečního světla hranolu podobným přístrojem. Toto spektrum vzniklo na sluneční observatoři McMath-Pierce a především ukazuje, že ačkoliv naše bíle vypadající Slunce emituje světlo téměř každé barvy, tak je skutečně nejjasnější ve žlutozeleném světle. Ty tmavé čáry ve spektru nahoře pocházejí z plynu na nebo nad slunečním povrchem, který absorbuje sluneční světlo emitované pod ním. Jelikož různé druhy plynů absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z kterých plynů se Slunce skládá. Například helium bylo poprvé objeveno v roce 1870 ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla většina spektrálních absorpčních čar identifikována, ale ne všechny.

Poznámka: Jak sledovat APOD, pokud americká vláda omezí činnost svých institucí.
Server NASA, který poskytuje obrázky APODu byl odstaven. Pracujeme na náhradním řešení.

Štítky: Slunce, Mystery, Colors


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »