Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechny barvy Slunce

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světlu chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy na Slunci, které vznikly průchodem slunečního světla hranolu podobným přístrojem. Toto spektrum vzniklo na sluneční observatoři McMath-Pierce a především ukazuje, že ačkoliv naše bíle vypadající Slunce emituje světlo téměř každé barvy, tak je skutečně nejjasnější ve žlutozeleném světle. Ty tmavé čáry ve spektru nahoře pocházejí z plynu na nebo nad slunečním povrchem, který absorbuje sluneční světlo emitované pod ním. Jelikož různé druhy plynů absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z kterých plynů se Slunce skládá. Například helium bylo poprvé objeveno v roce 1870 ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla většina spektrálních absorpčních čar identifikována, ale ne všechny.

Poznámka: Jak sledovat APOD, pokud americká vláda omezí činnost svých institucí.
Server NASA, který poskytuje obrázky APODu byl odstaven. Pracujeme na náhradním řešení.

Štítky: Slunce, Mystery, Colors


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »