Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechny barvy Slunce

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světlu chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy na Slunci, které vznikly průchodem slunečního světla hranolu podobným přístrojem. Toto spektrum vzniklo na sluneční observatoři McMath-Pierce a především ukazuje, že ačkoliv naše bíle vypadající Slunce emituje světlo téměř každé barvy, tak je skutečně nejjasnější ve žlutozeleném světle. Ty tmavé čáry ve spektru nahoře pocházejí z plynu na nebo nad slunečním povrchem, který absorbuje sluneční světlo emitované pod ním. Jelikož různé druhy plynů absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z kterých plynů se Slunce skládá. Například helium bylo poprvé objeveno v roce 1870 ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla většina spektrálních absorpčních čar identifikována, ale ne všechny.

Poznámka: Jak sledovat APOD, pokud americká vláda omezí činnost svých institucí.
Server NASA, který poskytuje obrázky APODu byl odstaven. Pracujeme na náhradním řešení.

Štítky: Slunce, Mystery, Colors


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »