Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mediánová kaše z Hubble Top 100

Uznání a copyright: Michael West (Maria Mitchell Observatory)

Nyní, když usrkáváte své kosmické latté, tak se můžete současně dívat na 100 snímků z Hubblova kosmického dalekohledu. Populární snímky vesmíru pořízené z nízké oběžné dráhy jsou všechny zkombinovány do této jediné digitální prezentace. Pro její vytvoření bylo staženo Hubblových 100 nejlepších snímků a všem byla nastavena stejná velikost v pixelech. V každém bodě byly získány hodnoty všech 100 pixelů, ty byly uspořádány od nejnižší do nejvyšší hodnoty a pro výsledný obraz byla zvolena střední hodnota neboli medián. Kombinovaný obraz vyústil do vizuální abstrakce - světlo z celého Vesmíru obklopené temnotou.

Štítky: HST, Pixel, Latte, Abstraction


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »