Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas: Malý měsíc s velkým kráterem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Digital Processing: Supportstorm

Cokoliv, co narazilo do Mimasu, jej skoro zničilo. Zůstal jeden z největších impaktních kráterů na jednom z menších Saturnových měsíců. Kráter pojmenovaný Herschel po objeviteli Mimasu v roce 1789 siru Williamu Herschelovi měří asi 130 kilometrů a je zobrazen nahoře. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci, která je právě dost silná k tomu, aby vzniklo sférické těleso, ale je dosti slabá, takže umožňuje vznik velkých povrchových útvarů. Mimas je tvořen především vodním ledem poházeným kamením, takže se dá dost přesně popsat jako velká špinavá sněhová koule. Snímek nahoře pořídila v srpnu 2005 při svém průletu kosmická sonda Cassini, která je nyní oběžnicí Saturnu. Nedávné analýzy neobvyklého kmitání Mimasu ukazují, že by mohl hostit vnitřní oceán kapalné vody.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Mimas, Death star


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »