Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas: Malý měsíc s velkým kráterem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Digital Processing: Supportstorm

Cokoliv, co narazilo do Mimasu, jej skoro zničilo. Zůstal jeden z největších impaktních kráterů na jednom z menších Saturnových měsíců. Kráter pojmenovaný Herschel po objeviteli Mimasu v roce 1789 siru Williamu Herschelovi měří asi 130 kilometrů a je zobrazen nahoře. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci, která je právě dost silná k tomu, aby vzniklo sférické těleso, ale je dosti slabá, takže umožňuje vznik velkých povrchových útvarů. Mimas je tvořen především vodním ledem poházeným kamením, takže se dá dost přesně popsat jako velká špinavá sněhová koule. Snímek nahoře pořídila v srpnu 2005 při svém průletu kosmická sonda Cassini, která je nyní oběžnicí Saturnu. Nedávné analýzy neobvyklého kmitání Mimasu ukazují, že by mohl hostit vnitřní oceán kapalné vody.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Mimas, Death star


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »