Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas: Malý měsíc s velkým kráterem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Digital Processing: Supportstorm

Cokoliv, co narazilo do Mimasu, jej skoro zničilo. Zůstal jeden z největších impaktních kráterů na jednom z menších Saturnových měsíců. Kráter pojmenovaný Herschel po objeviteli Mimasu v roce 1789 siru Williamu Herschelovi měří asi 130 kilometrů a je zobrazen nahoře. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci, která je právě dost silná k tomu, aby vzniklo sférické těleso, ale je dosti slabá, takže umožňuje vznik velkých povrchových útvarů. Mimas je tvořen především vodním ledem poházeným kamením, takže se dá dost přesně popsat jako velká špinavá sněhová koule. Snímek nahoře pořídila v srpnu 2005 při svém průletu kosmická sonda Cassini, která je nyní oběžnicí Saturnu. Nedávné analýzy neobvyklého kmitání Mimasu ukazují, že by mohl hostit vnitřní oceán kapalné vody.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Mimas, Death star


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »