Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas: Malý měsíc s velkým kráterem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Digital Processing: Supportstorm

Cokoliv, co narazilo do Mimasu, jej skoro zničilo. Zůstal jeden z největších impaktních kráterů na jednom z menších Saturnových měsíců. Kráter pojmenovaný Herschel po objeviteli Mimasu v roce 1789 siru Williamu Herschelovi měří asi 130 kilometrů a je zobrazen nahoře. Nízká hmotnost Mimasu vytváří povrchovou gravitaci, která je právě dost silná k tomu, aby vzniklo sférické těleso, ale je dosti slabá, takže umožňuje vznik velkých povrchových útvarů. Mimas je tvořen především vodním ledem poházeným kamením, takže se dá dost přesně popsat jako velká špinavá sněhová koule. Snímek nahoře pořídila v srpnu 2005 při svém průletu kosmická sonda Cassini, která je nyní oběžnicí Saturnu. Nedávné analýzy neobvyklého kmitání Mimasu ukazují, že by mohl hostit vnitřní oceán kapalné vody.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Mimas, Death star


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »