Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars minula kometa Siding Spring

Uznání a copyright: SEN/Damian Peach

Včera minula Mars velice těsně kometa. Kometa C/2013 A1 (Siding Spring) prolétla od rudé planety blíže, než kterákoliv kometa, která v psané historii prolétla kolem Země. Lidstvo má kolem Marsu nyní 5 aktivních sond organizací NASA: MAVEN, MRO, Mars Odyssey, ESA: Mars Express a indické sondy Mars Orbiter, takže mohlo využít jedinečné příležitosti ke studiu blízké interakce komety a planety. Většina těchto kosmických sond už odeslala zpět informace, že nebyly malými částicemi prolétající komety poškozeny. Tyto sondy a dvě aktivní vozítka na marťanském povrchu Opportunity a Curiosity zaznamenaly data a snímky, které v následujících týdnech odešlou na Zemi a nejpíš se budou studovat celé roky. Snímek nahoře byl pořízen včera, ale ne z Marsu, ale ze Země a ukazuje kometu Siding Spring vlevo dole, jak prolétá kolem Marsu, který je vpravo nahoře.

Aktuality NASA : Kometa Siding Spring z Marsu

Štítky: Mars, Kometa, Comet Siding Spring


48. vesmírný týden 2025

48. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 11. do 30. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrtiNa večerní obloze je dobře vidět Saturn, během noci je vysoko Jupiter. Setkání Venuše s Merkurem na ranní obloze bude pro pozorovatele obtížné vidět. Aktivita Slunce je nyní zatím nízká. SpaceX čelí problému při testech Super Heavy, Blue Origin mezitím připravuje lander pro Artemis a vylepšuje raketu New Glenn. ESA má vrcholný meeting, na němž se proberou plány pro příští roky. K ISS startuje Sojuz MS-28 s tříčlennou posádkou. Před 110 lety byla publikována Obecná teorie relativity Alberta Einsteina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Bolid

Půlnoční ranní bolid

Další informace »