Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Minoru Yoneto

Kometa McNaught byla možná nejfotogeničtější kometou moderní doby, ze Země. Po docela pěkné podívané na severní polokouli se počátkem ledna 2007 přesunula na jih a rozvinula dlouhý a neobvyklý prachový ohon, který okouzlil pozorovatele na jižní polokouli. Kometa McNaught byla zachycena koncem ledna 2007 na tomto nádherném snímku pořízeném z Queenstownu na ostrově South Island na Novém Zélandu mezi horami Mount Remarkable a Cecil Peak. Pravé části snímku nahoře dominuje jasná kometa, zatímco vlevo dominuje centrální pás naší Mléčné dráhy. Pečlivá prohlídka snímku ukáže stopu meteoru těsně vlevo od komety. Dnes se může stát kometa Siding Spring nejfotogeničtější kometou moderní doby, z Marsu.

Průzkum: Z jakého zařízení čtete APOD?

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Comet mcnaught


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »