Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Minoru Yoneto

Kometa McNaught byla možná nejfotogeničtější kometou moderní doby, ze Země. Po docela pěkné podívané na severní polokouli se počátkem ledna 2007 přesunula na jih a rozvinula dlouhý a neobvyklý prachový ohon, který okouzlil pozorovatele na jižní polokouli. Kometa McNaught byla zachycena koncem ledna 2007 na tomto nádherném snímku pořízeném z Queenstownu na ostrově South Island na Novém Zélandu mezi horami Mount Remarkable a Cecil Peak. Pravé části snímku nahoře dominuje jasná kometa, zatímco vlevo dominuje centrální pás naší Mléčné dráhy. Pečlivá prohlídka snímku ukáže stopu meteoru těsně vlevo od komety. Dnes se může stát kometa Siding Spring nejfotogeničtější kometou moderní doby, z Marsu.

Průzkum: Z jakého zařízení čtete APOD?

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Comet mcnaught


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »