Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Minoru Yoneto

Kometa McNaught byla možná nejfotogeničtější kometou moderní doby, ze Země. Po docela pěkné podívané na severní polokouli se počátkem ledna 2007 přesunula na jih a rozvinula dlouhý a neobvyklý prachový ohon, který okouzlil pozorovatele na jižní polokouli. Kometa McNaught byla zachycena koncem ledna 2007 na tomto nádherném snímku pořízeném z Queenstownu na ostrově South Island na Novém Zélandu mezi horami Mount Remarkable a Cecil Peak. Pravé části snímku nahoře dominuje jasná kometa, zatímco vlevo dominuje centrální pás naší Mléčné dráhy. Pečlivá prohlídka snímku ukáže stopu meteoru těsně vlevo od komety. Dnes se může stát kometa Siding Spring nejfotogeničtější kometou moderní doby, z Marsu.

Průzkum: Z jakého zařízení čtete APOD?

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Comet mcnaught


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »