Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Proč by se měl Mars pohybovat pozpátky? Zdánlivý pohyb Marsu na pozemské obloze je většinu času v jednom směru, sice pomalý, ale vytrvalý vůči vzdáleným hvězdám. Ovšem Země asi co dva roky na své oběžné dráze předbíhá Mars. Při posledním takovém průchodu, který začal koncem minulého roku, byl Mars jako obvykle velký a jasný. Mars se tehdy také na obloze pohyboval pozpátku, což je jev, který se jmenuje retrográdní pohyb. Zde je vidět série snímků digitálně poskládaných na sebe tak, že všechny hvězdy souhlasí. Je vidět, že Mars na obloze opisuje úzkou smyčku. Ve středu smyčky Země prošla kolem Marsu a retrográdní pohyb byl nejrychlejší. Retrográdní pohyb lze též pozorovat u dalších planet Sluneční soustavy.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

)

Štítky: Mars, Oběžná dráha, Retrograde


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »