Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrak s perleťový okrajem nad Koloradem

Image Credit & Copyright: Phil Plait (Bad Astronomy Blog, Slate)

Někdy se vaše pozorování zatmění nezdaří zajímavým způsobem. Při pozorování a fotografování částečného zatmění Slunce minulý čtvrtek si populární astronomický blogger musel protrpět dlouhá období s oblačností, která zacláněla Slunce. Najednou začal blízký mrak jevit vzácný úkaz: perleťovost. Perleťovost je často součástí lépe známého jevu sluneční korony a je způsobena ohybem slunečního světla kolem tenké vrstvy kapiček vody o téměř uniformní velikosti. Různé barvy slunečního světla se ohýbají pod poněkud odlišnými úhly, takže k pozorovateli přicházejí z trochu odlišných směrů. Zde zachycený pohled je dosti jasný a představuje neobvykle široký rozsah barev. Vpravo je také vidět kondenzační stopa letadla.

Nástěnný kalendář APODu: Počasí a vulkány

Štítky: Mračna, Iridescence, Diffraction


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »