Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrum východního Závoje

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Doba Halloweenu se vyznačuje děsivými tvary a strašidelnými tvářemi. Ty také číhají na tomto podrobném snímku východní Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je zbytkem po supernově, mračnem rozpínajících se trosek po smrtící explozi hmotné hvězdy. I když má Závojová mlhovina kruhový tvar a na obloze v souhvězdí Labutě zabírá skoro 3 stupně, tak tato východní část zabírá pouze asi 1/2 stupně, což je zhruba zdánlivá velikost Měsíce. To znamená skoro 12 světelných let v bezpečné vzdálenosti 1400 světelných let od Země. Na kompozitních obrazových datech přes úzkopásmové filtry je emise atomů vodíku ze zbytku vidět červeně a emise atomů kyslíku je v modrozelených odstínech. V západní části Závojové mlhoviny se nachází další zjevení sezóny, mlhovina Koště čarodějnice.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ic1340, Ngc6960


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »