Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo a duha nad Kansasem

Uznání a copyright: Eric Nguyen (Oklahoma U.), www.mesoscale.ws

Tato scéna by mohla být považována za klidnou, pokud by tam ovšem nebylo tornádo. Lovec bouřek Eric Nguyen v roce 2004 v Kansasu vyfotografoval tento rozvíjející se vír v jiném světle, ve světle duhy. Je zde vidět, jak z tmavého bouřkového mraku sestupuje bílý mrak tornáda. V jasném kousku oblohy vlevo nahlíží Slunce a osvětluje některé budovy v popředí. Sluneční světlo se odráží od kapek deště a vzniká duha. Tornádo vidět náhodou v pravém konci nad duhou. Čáry v obrázku jsou kroupy hnané velice vířícím větrem. Na Zemi se každý rok vyskytne přes 1000 tornád, což je nejničivější známý druh bouřky a hodně z nich nastává v aleji tornád. Pokud spatříte tornádo při řízení vozidla, nesnažte se ujet, bezpečně zaparkujte svoje auto a jděte do krytu nebo se skryjte pod schody ve sklepě.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Rainbow, Tornado, Kansas


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »