Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodní vír u Floridy

Uznání a copyright: Joey Mole

Co se to děje nad vodou? Snímek nahoře je jedním z nejlepších dosud pořízených snímků, na kterém je vodní vír (vodní chobot), druh tornáda, které se vyskytuje nad vodou. Vodní choboty jsou rotující sloupce stoupajícího vlhkého vzduchu, které typicky vznikají nad teplou vodou. Vodní choboty mohou být stejně nebezpečné jako tornáda a mohou dosahovat rychlostí přes 200 kilometrů v hodině. Některé vodní choboty vznikají za bouřek a dokonce při poměrně dobrém počasí. Vodní choboty mohou být poměrně průhledné a zpočátku viditelné jen jako neobvyklý vzor, který vzniká na hladině. Snímek nahoře byl pořízen počátkem tohoto měsíce nedaleko Tampa Bay na Floridě. Pobřeží Atlantického oceánu u Floridy je jistě jedno z nejaktivnějších oblastí na světě pro vodní choboty, kterých vznikají každoročně stovky. Někteří lidé spekulují, že vodní choboty mohou způsobovat některá zmizení zaznamenaná v Bermudském trojúhelníku.

Štítky: Tornado, Florida, Waterspout


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »