Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kdysi dávno za zimního slunovratu

Uznání a copyright: Petr Horálek

Za jednoho slunovratového večera se malý princ díval přes celou zamrzlou planetku na kraji velké galaxie. Tou planetkou byla ovšem planeta Země a zde je vidět od obzoru k obzoru v projekci od nadiru k zenitu v digitálně spojené mozaice z břehu Sečské přehrady v České republice. Takže ta velká galaxie musí být Mléčná dráha a to nejjasnější světlo na obzoru bude Venuše, která je v tomto období vidět na celé zeměkouli jako brilantní Večernice. Tmavá obloha je plná nebeských pokladů včetně hvězdokupy Plejády a mlhoviny Severní Amerika, která se nalézá v zaprášené galaktické trhlině. Noc prostupuje slabý pás zvířetníkového světla, ale trochu blíž domů září okolo Venuše nad ulicemi barevnější sloupy světla.

Štítky: Little planet, Slunovrat, Venuše, Mléčná dráha


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »