Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liščí kožich, Jednorožec a Vánoční stromek

Uznání a copyright: Michael Miller, Jimmy Walker

Oblohu v slabém ale pěkném souhvězdí Jednorožce (Monoceros) vyplňují mračna zářícího vodíku. Změť kosmického plynu a prachu, hvězdotvorná oblast katalogizovaná jako NGC 2264, se nachází asi 2700 světelných let daleko a míchá červené emisní mlhoviny excitované energetickým světlem z nově zrozených hvězd s tmavými mezihvězdnými prachovými mračny. Tam, kde jsou jinak neprůhledná prachová mračna poblíž horkých, mladých hvězd, tak také odrážejí jejich světlo za vzniku modrých reflekčních mlhovin. Vysoká mozaika teleskopických snímků má na výšku asi 3/4 stupně, neboli 1,5 úplňku a ve vzdálenosti NGC 2264 pokrývá asi 40 světelných let. K tamním kosmickým útvarům patří mimo jiné mlhovina Liščí kožich, jejíž prachová pruhovaná kožešina je vpravo od středu, do modravého závoje ponořená jasná proměnná hvězda S Monocerotis hned vpravo od Liščího kožichu a mlhovina Kužel, která míří z horní strany snímku dolů. Hvězdy v NGC 2264 jsou také známy jako hvězdokupa Vánoční stromek. Trojúhelníkovitý tvar z hvězd má svůj úběžník v mlhovině Kužel. Širší základna stromku má střed poblíž hvězdy S Monocerotis.

Štítky: Star-forming region, Reflekční mlhovina, Emisní mlhovina, Ngc2264, S Mon


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »