Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Majestátní mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Marco Burali, Tiziano Capecchi, Marco Mancini (Osservatorio MTM)

Toto majestátní mračno mezihvězdného prachu opracované hvězdnými větry a zářením náhodou dostalo rozpoznatelný tvar. Přiléhavě se jmenuje mlhovina Koňská hlava, je asi 1500 světelných let daleko a je součástí rozsáhlého komplexu mračen v Orionu. Toto temné mračno na "výšku" měří asi 5 světelných let, je katalogizováno jako Barnard 33 a je vidět jen proto, protože je neprůhledný prach vidět v siluetě proti červené emisní záři mlhoviny IC 434. V tomto tmavém mračnu vznikají hvězdy. Horkou mladou hvězdu vlevo dole obklopuje kontrastní modrá reflekční mlhovina NGC 2023. Nádherný barevný snímek kombinuje úzkopásmové a širokopásmové snímky pořízené třemi různými dalekohledy.

Dárek: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Horsehead nebula, Prach, Absorpční mlhovina


22. vesmírný týden 2026

22. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2026. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a zdánlivě se přibližuje Jupiteru. Teoreticky by měl být večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Parádní zážitek přinesl testovací let IFT-12 Super Heavy Starship. Úspěšné byly i malé rakety, evropská Vega-C a Electron. Čína úspěšně vyslala další tříčlennou posádku na svou stanici Tiangong. Devadesátky se dožívá Jan Kolář, který komentoval přistání Apolla 11 na Měsíci. Je to i 60 let od prvního amerického měkkého přistání na Měsíci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náladovka měsíc+venuše

venuše + měsíc(6%) a mezi smrky Elnath

Další informace »