Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Majestátní mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Marco Burali, Tiziano Capecchi, Marco Mancini (Osservatorio MTM)

Toto majestátní mračno mezihvězdného prachu opracované hvězdnými větry a zářením náhodou dostalo rozpoznatelný tvar. Přiléhavě se jmenuje mlhovina Koňská hlava, je asi 1500 světelných let daleko a je součástí rozsáhlého komplexu mračen v Orionu. Toto temné mračno na "výšku" měří asi 5 světelných let, je katalogizováno jako Barnard 33 a je vidět jen proto, protože je neprůhledný prach vidět v siluetě proti červené emisní záři mlhoviny IC 434. V tomto tmavém mračnu vznikají hvězdy. Horkou mladou hvězdu vlevo dole obklopuje kontrastní modrá reflekční mlhovina NGC 2023. Nádherný barevný snímek kombinuje úzkopásmové a širokopásmové snímky pořízené třemi různými dalekohledy.

Dárek: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Horsehead nebula, Prach, Absorpční mlhovina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »