Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6357: Hvězdná země divů

Uznání: X-ray: NASA/CXC/PSU/L. Townsley et al; Optical: UKIRT; Infrared: NASA/JPL-Caltech

V NGC 6357 z nějakých neznámých příčin vznikají nejhmotnější dosud kdy objevené hvězdy. Tato komplexní země divů vzniku hvězd je tvořena četnými filamenty prachu a plynu, které obklopují obrovské dutiny hmotných hvězdokup. Složité vzory vznikají komplexní interakcí mezihvězdných větrů, tlaku záření, magnetických polí a gravitace. Snímek, na který se díváte obsahuje nejenom viditelné světlo zachycené dalekohledem UKIRT na Havaji (modře) jako součást přehlídky SuperCosmos Sky Surveys, ale také infračervené světlo z družicového Spitzerova kosmického dalekohledu NASA (oranžová) a rentgenové světlo z družicové rentgenové observatoře Chandra organizace NASA (růžová). NGC 6357 měří asi 100 světelných let a nachází se asi 5500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpion). Ty nejhmotnější hvězdy, které nyní vidíme v NGC 6357, během 10 miliónů let vybuchnou.

Štítky: Hvězdokupy, Star-formation, Rentgenové paprsky


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »