Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6357: Hvězdná země divů

Uznání: X-ray: NASA/CXC/PSU/L. Townsley et al; Optical: UKIRT; Infrared: NASA/JPL-Caltech

V NGC 6357 z nějakých neznámých příčin vznikají nejhmotnější dosud kdy objevené hvězdy. Tato komplexní země divů vzniku hvězd je tvořena četnými filamenty prachu a plynu, které obklopují obrovské dutiny hmotných hvězdokup. Složité vzory vznikají komplexní interakcí mezihvězdných větrů, tlaku záření, magnetických polí a gravitace. Snímek, na který se díváte obsahuje nejenom viditelné světlo zachycené dalekohledem UKIRT na Havaji (modře) jako součást přehlídky SuperCosmos Sky Surveys, ale také infračervené světlo z družicového Spitzerova kosmického dalekohledu NASA (oranžová) a rentgenové světlo z družicové rentgenové observatoře Chandra organizace NASA (růžová). NGC 6357 měří asi 100 světelných let a nachází se asi 5500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpion). Ty nejhmotnější hvězdy, které nyní vidíme v NGC 6357, během 10 miliónů let vybuchnou.

Štítky: Hvězdokupy, Star-formation, Rentgenové paprsky


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »