Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Farmakopoulos Antonis

Která velká galaxie je nejblíž naší vlastní Galaxii Mléčné dráze? Andromeda. A naše Galaxie se považuje za velice podobnou Galaxii v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difúzní světlo z Galaxie v Andromedě způsobují stovky miliard hvězd, které ji tvoří. Několik velice zřetelných hvězd kolem obrazu Galaxie v Andromedě jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou před galaxií v pozadí. Andromeda se často označuje jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difúzních objektů. Na obloze M31 je tak daleko, že světlu to k nám odtamtud trvá asi dva milióny let. I když lze M31 spatřit i neozbrojeným okem, tak obraz, na který se díváte, je digitální mozaikou několika snímků z malého dalekohledu. O M31 toho zůstává mnoho neznámého, včetně toho za kolik miliard let přesně dojde ke srážce s naší domovskou galaxií.

Štítky: Spirální galaxie, M31, Andromeda galaxy


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »