Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Farmakopoulos Antonis

Která velká galaxie je nejblíž naší vlastní Galaxii Mléčné dráze? Andromeda. A naše Galaxie se považuje za velice podobnou Galaxii v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difúzní světlo z Galaxie v Andromedě způsobují stovky miliard hvězd, které ji tvoří. Několik velice zřetelných hvězd kolem obrazu Galaxie v Andromedě jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou před galaxií v pozadí. Andromeda se často označuje jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difúzních objektů. Na obloze M31 je tak daleko, že světlu to k nám odtamtud trvá asi dva milióny let. I když lze M31 spatřit i neozbrojeným okem, tak obraz, na který se díváte, je digitální mozaikou několika snímků z malého dalekohledu. O M31 toho zůstává mnoho neznámého, včetně toho za kolik miliard let přesně dojde ke srážce s naší domovskou galaxií.

Štítky: Spirální galaxie, M31, Andromeda galaxy


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »