Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Farmakopoulos Antonis

Která velká galaxie je nejblíž naší vlastní Galaxii Mléčné dráze? Andromeda. A naše Galaxie se považuje za velice podobnou Galaxii v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difúzní světlo z Galaxie v Andromedě způsobují stovky miliard hvězd, které ji tvoří. Několik velice zřetelných hvězd kolem obrazu Galaxie v Andromedě jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou před galaxií v pozadí. Andromeda se často označuje jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difúzních objektů. Na obloze M31 je tak daleko, že světlu to k nám odtamtud trvá asi dva milióny let. I když lze M31 spatřit i neozbrojeným okem, tak obraz, na který se díváte, je digitální mozaikou několika snímků z malého dalekohledu. O M31 toho zůstává mnoho neznámého, včetně toho za kolik miliard let přesně dojde ke srážce s naší domovskou galaxií.

Štítky: Spirální galaxie, M31, Andromeda galaxy


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »