Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Farmakopoulos Antonis

Která velká galaxie je nejblíž naší vlastní Galaxii Mléčné dráze? Andromeda. A naše Galaxie se považuje za velice podobnou Galaxii v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difúzní světlo z Galaxie v Andromedě způsobují stovky miliard hvězd, které ji tvoří. Několik velice zřetelných hvězd kolem obrazu Galaxie v Andromedě jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou před galaxií v pozadí. Andromeda se často označuje jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difúzních objektů. Na obloze M31 je tak daleko, že světlu to k nám odtamtud trvá asi dva milióny let. I když lze M31 spatřit i neozbrojeným okem, tak obraz, na který se díváte, je digitální mozaikou několika snímků z malého dalekohledu. O M31 toho zůstává mnoho neznámého, včetně toho za kolik miliard let přesně dojde ke srážce s naší domovskou galaxií.

Štítky: Spirální galaxie, M31, Andromeda galaxy


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »